Aktuality
Rektorka Milena Králíčková včera u příležitosti oslav 17. listopadu vyznamenala výjimečné studenty a pedagogy Univerzity Karlovy. Hned dvě ceny Grantové agentury UK získali zástupci Matfyzu.
Mezinárodní hořčíková společnost (The International Magnesium Society) udělila profesoru Kristiánu Máthisovi z Katedry fyziky materiálů MFF UK prestižní Mezinárodní cenu za zvláštní přínos v oblasti inovací hořčíkových slitin. Toto ocenění uznává jeho průkopnickou práci v oblasti in-situ zkoumání deformačních mechanismů hořčíkových slitin.
Po roce se v pražské Rezidenci primátora opět sešla nová generace odborníků na umělou inteligenci. Celkem 27 studujících, z toho čtyři ženy, zde slavnostně zakončilo prg.ai Minor a doplnilo celkový počet 74 absolventů tohoto unikátního meziuniverzitního programu.
Jak vzniká zbarvení papouščího peří? Odpověď přináší v nové studii publikované v časopise Science mezinárodní badatelský tým. Výzkum vedli vědci z portugalského BIOPOLIS-CIBIO a zapojeni jsou do něj i čeští badatelé, včetně doc. Petera Mojzeše z Fyzikálního ústavu UK.
Tým výzkumníků z Univerzity Karlovy, Aix-Marseille Université, European Southern Observatory, Massachusetts Institute of Technology a několika dalších institucí publikoval v časopise Nature dvě přelomové práce o původu meteoritů, které v současnosti dopadají na povrch Země.
Děkan fakulty doc. Mirko Rokyta minulý týden vyhlásil výsledky studentské ankety o nejlépe hodnocené pedagogy loňského akademického roku.
Série přednášek odkazujících na jednoho z nejvýznamnějších českých matematiků pokračuje i v roce 2024. V pořadí již 23. Jarníkovskou přednášku přednesla 9. září na Matfyzu vědkyně a držitelka grantu ERC dr. Erin Carson.
Dr. Felix Schröder, postdoktorand na Katedře aplikované matematiky MFF UK, získal ocenění za nejlepší článek na konferenci Graph Drawing and Network Visualization GD‘24.
Nová měřicí aparatura urychluje výzkum luminiscentních materiálů, které pomohou ochránit budovy před vysokými teplotami. Jako zdroj záření využívá přímo samotné Slunce.
Vědci z Fakulty chemie a farmacie Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg spolu s kolegy z Matematicko-fyzikální fakulty UK udělali důležitý krok ve výzkumu technologií pro skladování vodíku. Jejich nejnovější studie, publikovaná v ACS Energy Letters, odhaluje aktivní konfiguraci katalyzátorů pro výrobu elektřiny v systémech na ukládání vodíku.
V Brně se 23. září rozdávaly České hlavičky za nejlepší vědecké práce středoškoláků. V kategorii Člověk a exaktní vědy, kterou vyhlašuje MFF UK, ocenění získal Vít Perkner z pražské Střední ScioŠkoly Žižkov za vývoj metody pro odhad hustoty měsíční kůry.
Na začátku září vstoupil do svého druhého funkčního období děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK doc. Mirko Rokyta. Slavnostní inaugurace proběhla 18. září v refektáři na Malostranském náměstí.
Ceny pro mimořádné pedagogy fyziky a informatiky byly už popáté předány na slavnostním galavečeru Českých hlaviček. Letos je získali za fyziku Mgr. Ivana Hotová a dr. Antonín Balnar, za informatiku pak Mgr. Lucie Drimlová. Zvláštní cenu poroty za aktivity v obou oblastech obdržel dr. Jan Koupil.
Absolvent Katedry matematické analýzy MFF UK doktor Dalimil Peša získal ocenění od Polské matematické společnosti. Jako první Čech si na devátém Fóru polských matematiků v Katovicích převzal The International Stefan Banach Prize. Ocenění získal za svou disertaci zaměřenou na prostory funkcí.
Jak ovládla svět technologie ze strojového překladu? Co dnes dokáže programátor s nástroji umělé inteligence (AI)? A jak funguje vyhledávač videí vyvíjený studenty informatiky? Nejen to se dozvěděli středoškoláci, kteří minulý čtvrtek dorazili na letní workshop VideoHunter na Matfyzu.
Tým výzkumníků z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Přírodovědecké fakulty UK a z CNRS/Nantes University představil nový model, který vrhá světlo na dynamiku gejzírů Saturnova měsíce Enceladus. Studii s novými poznatky zveřejnil na konci srpna časopis Nature Communications.