Europa Nostra pro rotundu sv. Václava
Nejvyšší evropské památkové ocenění získává v letošním roce mezi dalšími také projekt záchrany rotundy sv. Václava realizovaný MFF UK. Projekt můžete dále podpořit v on-line hlasování o Cenu veřejnosti.
Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra získalo 29 projektů ze 17 zemí, ať už za mimořádné výsledky v oblasti restaurování, výzkumu, specializovaných služeb a vzdělání, výchovy či popularizace problematiky památek. Nezávislé poroty expertů přitom hodnotily 160 soutěžních přihlášek, podaných organizacemi a jednotlivci z 31 evropských zemí.
Mezi vítěze se zařadil také projekt záchrany pražské rotundy sv. Václava, který realizovala v uplynulých letech Matematicko-fyzikální fakulta UK s podporou grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
„Toto mimořádné ocenění patří v neposlední řadě všem dárcům z řad široké veřejnosti, kteří na záchranu a obnovu památky přispěli významnou částkou 2 500 000 Kč. Věřím, že naši dárci budou potěšeni přinejmenším stejně jako my a že rotundu podpoří také v on-line hlasování o cenu veřejnosti,“ uvedl manažer projektu a zároveň proděkan MFF UK pro PRopagaci doc. Martin Vlach.
Občané všech evropských států a dalších zemí světa mohou až do 10. června hlasovat na internetu pro svoji památku. Dění kolem cen Europa Nostra totiž dneškem zdaleka nekončí. Ve hře je nadále, kromě ceny veřejnosti, ještě sedm hlavních cen, které budou oznámeny v rámci slavnostního večera 22. června 2018 v berlínském Kongresovém centru.
Ceremoniál společně hostí Tibor Navracsics, eurokomisař pro vzdělání, kulturu, mládež a sport a president organizace Europa Nostra, uznávaný operní pěvec Plácido Domingo.
Letošní rok je zároveň Evropským rokem kulturního dědictví. Poroty proto speciálně přihlížely k celoevropskému přesahu vítězných projektů. V tomto smyslu se mezi mimořádné úspěchy celoevropské péče o památky a kulturní dědictví v roce 2018 dále zařadily obnova řeckého byzantského kostela včetně unikátní série fresek z 8. – 9. století, provedená na základě spolupráce mezi řeckými a švýcarskými organizacemi, nová metoda konzervace evropských historických staveb, která je výsledkem společného podniku pěti institucí z Francie, Itálie a Polska nebo založení finského veřejného vzdělávacího programu, jenž zapojuje děti a mladé lidi do péče o národní kulturní bohatství a může sloužit jako inspirace podobným iniciativám napříč Evropu.
– OPMK –