Analytický transmisní elektronový mikroskop
Část 1 – Analytický transmisní el. mikroskop
Elektronový mikroskop JEOL 2200FS je moderní a jedinečný přístroj, který umožňuje využití řady spektroskopických a in situ metod. Zabudovaný in-column Omega filtr a vynikající stabilita FEG zdroje činí tento přístroj ideálním pro studium materiálů pomocí energiově filtrované transmisní elektronové mikroskopie při kompozičním a fázovém mapování. Zero-loss filtrace obrazu a difraktogramů přispívá výrazně ke zvýšení kontrastu a rozlišení odstraněním vlivu nepružného rozptylu elektronů.
Ve STEM módu lze využít tří detektorů – HAADF, ADF a BF a kombinovat je s analytickými detektory pro STEM-EELS a STEM-EDS mapování. Vysokorozlišovací pólový nástavec je optimální pro provádění experimentů vyžadujících dostatečný prostor pro umístění a naklápění speciálních držáků, přičemž je zachováno vysoké rozlišení nezbytné pro detailní studium struktury. Pro případné vyšší rozlišení je k dispozici ultra-vysokorozlišovací pólový nástavec. TEM obrazy a difraktogramy je možno digitálně zaznamenávat na ultrarychlé (25 fps) 4k × 4k OneView kameře.
Instalovaný systém ASTAR umožňuje využití mikroskopu pro automatické určování a mapování orientace krystalů a zrn a mapování fází s rozlišením 2–3 nm. Bohatá výbava držáky vzorků umožňuje provádět tomografii v TEM nebo STEM módu, ohřev vzorku až na 1000 °C nebo jeho ochlazení na teploty pod –150 °C. S využitím pikoindentoru Hysitron PI-95 lze provádět in situ pozorování při nanoindentaci vzorku případně při deformačních tahových zkouškách na miniaturních vzorcích s plným záznamem působící síly a posunutí, a to i při zvýšených teplotách, s možností paralelního použití všech dalších analytických a zobrazovacích metod.
V současnosti je mikroskop využíván ke studiu mikrostruktury v rámci magisterských prací studentů oborů Fyzika kondenzovaných soustav a materiálů a Fyzika povrchů a ionizovaných prostředí, a doktorských prací studentů Fyzika kondenzovaných látek a materiálový výzkum, Fyzika plazmatu a ionizovaných prostředí, Biofyzika, chemická a makromolekulární fyzika a Fyzika povrchů a rozhraní.
Zařízení je také intenzívně využíváno pro výzkumné účely v rámci projektů GAČR a GAUK.