Vítejte
Prof. Ing. Eduard Belas, CSc. v oboru kvantová optika a optoelektronika
Prezident republiky Petr Pavel předal ve Vlasteneckém sále Karolina jmenovací dekrety profesorkám a profesorům, jež jmenuje na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol. Z celkem 78 jmenovaných bylo i 27 nových profesorek a profesorů z Univerzity Karlovy.
Více informací
Profesor Čeněk Strouhal (1850–1922)
Zakladatel Fysikálního ústavu české university v Praze Výstava ke 100. výročí otevření budovy FU u Karlova
Více informací
Letní matematicko-fyzikální soustředění
Soustředění se bude konat 26. 7. - 9. 8. 2025 na Slapech.
Více informací
Rapid and precise large area mapping of rare-earth doping homogeneity in luminescent materials
J. Hrabovsky, M. Kucera, L. Palousova, J. Zázvorka, J. Kubát, L. Bi, M. Veis, Communications materials 5, 251 (2024), IF23=7.5, Q1 (AIS=2.274), 4/7=0.57
Více informací
Deciphering the effect of traps on electronic charge transport properties of methylammonium lead tribromide perovskite
A. Musiienko, J. Pipek, P. Praus, M. Brynza, E. Belas, B. Dryzhakov, M.H. Du, M. Ahmadi, R. Grill Science Advances 6 (2020) 6393 (10 pages). IF19=13.117, D1. Cit2023: 39
Více informací
Impact of metastable graphene-diamond coatings on the fracture toughness of silicon carbide
M. Rejhon, V. Dědič, M. Shestopalov, J. Kunc, E. Riedo Nanoscale 16 (2024) 10590–10596. IF23=5.8, Q1(AIS=1.14), 4/5=0.8
Více informací
Výjezdní seminář - Hotel Albert Paseky nad Jizerou 19.-23.5. 2025
Více informací
Zapomenutý Prager na Karlově. Jak nevznikla nemocnice budoucnosti.
Karel Prager na Karlově naplánoval areál nemocnice, který by doplňoval skvostnou budovu Zemské porodnice v Apolinářské ulici. K její výstavbě v celém rozsahu nakonec nedošlo, vznikla však alespoň jedna drobná stavba, která zůstává připomínkou tohoto velkolepého záměru dostavby Všeobecné fakultní nemocnice v podobě vznášejících se modulů.
Více informací
‹
›
Zaměřujeme se na výzkum elektrických, optických a detekčních vlastností širokopásových polovodičů CdTe, CdZnTe, GaAs, TiBr, SiC, metalorganických (MAPbBr3) a anorganických (CsPbBr3,) perovskitů (v laboratořích probíhá i růst krystalů) a přípravu nechlazených spektrálně citlivých detektorů rentgenového a gama záření. Pozornost věnujeme rovněž grafenu a objemovému grafitu. Studujeme také nové magnetické nanostruktury pro aplikace ve fotonických čipech, trojrozměrném zobrazování či přenosu a záznamu informace. Disponujeme experimentálním zázemím pro výzkum základních vlastností polovodičů, aparaturami na měření transportu náboje (Time-of-Flight), fotoluminiscence, optické absorpce, fotovodivosti a Pockelsova jevu s použitím He-Ne nebo laditelného titan-safírového laseru. Využíváme unikátní přístrojové vybavení pro optickou a magnetooptickou charakterizaci magnetických materiálů a jejich nanostruktur s vysokým spektrálním, prostorovým a časovým rozlišením v širokém teplotním rozsahu od 2,5 K do 800 K. Disponujeme vysoce modulárním systémem magnetronového naprašování v ultravysokém vakuu.