Studentské fakultní granty a samostatná laboratorní práce
Jednou z možností, jak si studenti a studentky prvních ročníků bakalářského studia mohou vyzkoušet a „osahat“ vědeckou práci na naší katedře, jsou tzv. studentské fakultní granty (SFG). Během těchto studentských projektů se jejich řešitelé seznámí jak s problematikou řešenou na KMF, tak i s různými pokročilými depozičními a charakterizačními technikami, popřípadě s metodami teoretické fyziky. Mimoto, při úspěšném dokončení studentského projektu student/ka získává i finanční odměnu.
Studenti se mohou buď přihlásit na vypsané experimentální anebo teoreticky zaměřené studentské fakultní granty, či se domluvit s některým z našich pracovníků na vypsání nového projektu dle vzájemné dohody. V případě zájmu kontaktujte vedoucí již vypsaných projektů, nebo si s námi domluvte schůzku (kmf@matfyz.cuni.cz), rádi Vás seznámíme s řešenou problematikou, experimentálním vybavením i dalšími možnými tématy. Pro ty, kteří si netroufají na vlastní projekt, nabízíme i možnost zapsat si předměty Samostatná laboratorní práce nebo Samostatná teoretická práce, kdy studenti pod vedením pedagoga řeší zadaný dílčí experimentální či teoretický úkol.
Přehled aktuálně vypsaných SFG grantů si můžete stáhnout zde.
Představení Studenstkých Fakultních Grantů
Nanočástice a nanomateriály
Jednou z atraktivních možností fyzikální přípravy nanočástic představují plynové agregační zdroje, které jsou již po řadu let úspěšně vyvíjeny a používány na naší katedře. Na rozdíl od jiných technik tyto zdroje umožňují efektivní přípravu velmi čistých nanočástic bez nutnosti použití nejrůznějších potenciálně toxických rozpouštědel či linkerů, i jejich nanášení na jakýkoliv substrát kompatibilní s vysoko-vakuovými podmínkami (např. kovy, polymery, textil, biomolekuly, ale i různé kapaliny). V současné době na naší katedře probíhá v návaznosti na různé granty výzkum ve třech oblastech, ze kterých vycházejí i nabízené Studentské Fakultní Granty:
- Výzkum zaměřený na pochopení vztahu mezi depozičními podmínkami a výslednou strukturou produkovaných nanočástic. Předmětem těchto projektů je vždy pro jeden vybraný druh materiálu použitého pro přípravu nanočástic detailně prozkoumat vliv depozičních podmínek na jejich výsledné vlastnosti (např. velikost, tvar, chemickou strukturu, optické či elektrické vlastnosti, teplotní stabilitu…). Předmětem našeho zájmu jsou jak nanočástice kovů a jejich oxidů či nitridů, tak i nanočástice s polymerům podobnou strukturou.Typ produkovaných nanočástic i jejich hlavní charakteristika studovaná v rámci tohoto projektu budou blíže specifikovány po vzájemné domluvě i s ohledem na probíhající výzkumné projekty na KMF.
- Výzkum a vývoj nových konceptů plynových agregačních zdrojů pro efektivní a kontrolovanou syntézu nanočástic. Příklady takovýchto projektů jsou projekt zaměřený na studium a charakterizaci nově vyvíjeného plynového agregačního zdroje s cylindrickým magnetronem, projekty zabývající se možností využití agregačních komor s přídavnou RF elektrodou, či vývojem nových zdrojů nanočástic na termálním vypařováním kombinovaným s plazmatem.
- Aplikačně orientovaný výzkum zaměřený na vývoj pokročilých nanomateriálů. V rámci těchto projektů dochází například ke studiu vícesložkových nanomateriálů připravovaných pomocí plynových agregačních zdrojů pro citlivou (bio)detekci či detekci plynů, anebo vývoj opticky aktivních nanokaplin nebo nanokapalin pro neuromorfní inženýrství, tedy materiály napodobující procesy probíhající v mozku.
Vzhledem k velké šíři možných projektů studentům doporučujeme kontaktovat pracovníky naší katedry a prodiskutovat s nimi náplň SFG a jeho detaily.
Fyzika polymerů a makromolekulárních látek
V oblasti fyziky polymerů a makromolekulárních látek je náš zájem zaměřen tradičně na výzkum polymerních sítí, hydrogelů, vodivých polymerů, supramolekulárních komplexů a organických polovodičů a plazmových polymerů. V současné době nabízíme studentům Studentské Fakultní Granty zaměřené například na:
- Studium kolapsu v hydrogelech
- Spektroskopické studium derivátů porfyrinů
- Studium růstu agregátů pomocí modelů reakční kinetiky
- Analýzu a modelování absorpčních spekter biomolekul
- Výpočet tvarů spekter s chemickou výměnou v NMR
Další témata je možné vypsat po vzájemné dohodě.
Teoretická fyzika
V oboru teoretické fyziky se zabýváme vysoce perspektivními oblastmi nerovnovážné termodynamiky, statistickou fyzikou, či aktivní hmotou. V rámci Studentských Fakultních Grantů, které mají přímou návaznost na řešené grantové projekty, studentům nabízíme například projekty zaměřené na:
- studium termodynamických relací neurčitosti
- výzkum fázových přechodů v biologických systémech
- dynamiku aktivních částic
- modelování růstu agregátů
V případě zájmu rádi vypíšeme po dohodě se studenty další témata z daných oblastí výzkumu prováděného na naší katedře.
.