Horizon Europe - Klastrové výzvy
PILÍŘ II – Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu
(typy akcí: Research and Innovation Actions = RIA; Coordination and Support Actions = CSA)
- Klastr – zdraví
- Klastr – kultura, kreativita a inkluzivní společnost
- Klastr – civilní bezpečnost pro společnost
- Klastr – digitalizace, průmysl a vesmír
- Klastr – klima, energetika a doprava
- Klastr – potraviny, bioekonomika, přírodní zdroje, zemědělství a životní prostředí
- Nejaderné přímé akce Společného výzkumného střediska
Návrhy projektů se podávají prostřednictvím portálu "Funding and tender opportunities".
Civilní bezpečnost pro společnost - Klastr 3
Bezpečnost je jednou z priorit v životě naší společnosti a jejímu zabezpečení je třeba věnovat náležitou pozornost. Bezpečnostní hrozby nemají hranice, proto je nezbytné společné a koordinované úsilí od politiků, průmyslu a bezpečnostních složek až po výzkum, který přinese potřebné inovace technologií a postupů a pochopení lidského faktoru. Klastr 3 je zaměřen na komplexní, multioborový přístup k řešení otázek civilní bezpečnosti a podporuje tak implementaci odpovídajících EU priorit.
Cílem je především ochrana občanů a evropské ekonomiky, veřejných prostor a kritických infrastruktur všech typů před terorismem a trestnou činností a dále zajištění bezpečného digitálního prostředí. Součástí výzkumu je pochopení příčin terorismu a trestné činnosti, aby mohla být zajištěna účinná prevence a inovace technologií a postupů pro včasné varování a také pro rychlou a účinnou reakci v případě reálného nebezpečí. Ochrana vnějších hranic je zaměřena na legální, bezpečný a zároveň rychlý pohyb lidí i zboží. Cílem v oblasti kybernetické bezpečnosti je vytvoření důvěryhodného a hlavně bezpečného digitálního prostředí s využitím nejnovějších technologií a služeb.
Klastr3 pracuje v synergii s programem Digitální Evropa, Fondem pro vnitřní bezpečnost a Fondem pro integrovanou správu hranic. V oblastech duálního užití aplikací je koordinován s obranným výzkumem EU. Výzkum je zaměřen na potřeby identifikované koncovými uživateli a na budování kapacit sektoru bezpečnosti, schopnosti předvídat hrozby a reagovat optimálním způsobem na následky incidentů a dále na pochopení lidského faktoru a společenského kontextu.
Řešená témata jsou důsledně koordinována s klíčovými evropskými agenturami jako EUROPOL, FRONTEX, EU-LISA, JRC, ENISA i Evropskou obrannou agenturou EDA. Výzkumné úkoly jsou přizpůsobeny postupu od prevence k řešení situace a nápravě následků s důrazem na interoperabilitu technologií a služeb. Při řešení je důsledně dbáno na dodržování lidských práv, ochranu osobnosti a na sociální kontext dopadu technologií. Je sledována provázanost na výsledky předchozích projektů a návaznost na další programy, zejména na EU programy pro vnitřní bezpečnost a digitální technologie.
Klastr 3 je strukturován do šesti oblastí (destinací):
- Lepší ochrana Evropy a jejích obyvatel před kriminalitou a terorismem
- Efektivní ochrana vnějších hranic EU
- Odolné infrastruktury
- Zlepšená kybernetická bezpečnost
- Společnost odolná vůči katastrofám
- Posílený bezpečnostní výzkum a inovace
Informace EK k celému programu HE jsou zde a podrobnosti o Klastru 3 jsou zde.
Klastr 4 - digitalizace, průmysl a vesmír
Digitalizace a rozvoj technologií, včetně vesmírných, rozhodujícím způsobem ovlivňují všechny ekonomické sektory a celou společnost. Jsou základem transformace průmyslové výroby a vzniku nových výrobků a služeb, které zásadním způsobem ovlivňují způsob našeho života a jsou klíčem budoucího udržitelného rozvoje. Hlavní strategické priority Klastru 4 jsou:
- Transformace evropského průmyslu zajišťující čistou, klimaticky neutrální, oběhovou a konkurenceschopnou ekonomiku
- Zajištění (posílení) vedoucího postavení a strategické autonomie Evropy v klíčových technologiích
- Rozvoj technologií a inovací, které slouží občanům
Očekávané dopady této části druhého pilíře programu Horizont Evropa se promítají do 6 oblastí pracovního programu (tzv. Destinations)
- Achieving global leadership in climate-neutral, circular and digitised digital value chains
- Achieving technological leadership for Europe’s open strategic autonomy in raw materials, chemicals and innovative materials
- World leading data and computing technologies
- Digital and emerging technologies for competitiveness and fit for the Green Deal
- Open strategic autonomy in developing, deploying and using global space-based infrastructures, services, applications and data
- A human-centred and ethical development of digital and industrial technologies
Pro oblast průmyslu jsou relevantní především oblasti 1 a 2, pro olast Digitalizace oblasti 3 a 4 a pro oblast vesmír oblast 5. Oblast 6 je více průřezová, nicméně orientovaná na problematiku digitalizace a průmyslu.
Základní informace o programu Horizont Evropa najdete na stránce EK, o Klastru 4 konkrétně zde.
Klastr 5 - Klima, energetika a mobilita
Hlavními cíli tohoto klastru 5 - klima, energetika a mobilita jsou boj s klimatickými změnami, zlepšení konkurenceschopnosti průmyslu energetiky a dopravy stejně jako kvalita služeb, kterou tyto sektory poskytují společnosti. To vyžaduje lepší porozumění příčinám klimatických změn, jejich vývoji, rizikům, dopadům a příležitostem. Je třeba, aby energetické a dopravní systémy byly přátelské ke klimatu a k životnímu prostředí, aby byly chytřejší, bezpečnější, odolnější, inkluzivnější, konkurenceschopnější a účinnější.
Hlavní hnací silou je zde potřeba dekarbonizace energetického a dopravního sektoru do roku 2050 a zároveň posílení jejich konkurenceschopnosti.
Aktuální pracovní program na období 2023 - 2025.
Klastr 6 – potraviny, bioekonomika, přírodní zdroje, zemědělství a životní prostředí
Lidské aktivity v kombinaci se změnou klimatu vyvíjejí významný tlak na přírodní zdroje a systémy, na nichž je přímo závislá výživa rostoucí populace planety. Koncepce oběhového hospodářství, bioekonomiky a ekonomiky založené na využití potenciálu moří a oceánů (blue economics) by měla poskytnout příležitost k vyvážení ekologických, sociálních a ekonomických cílů a nasměrování k udržitelnosti.
Výzkum a inovace v tomto klastru mají přispět k urychlení dosažení cílů klíčových evropských i globálních strategií a politik. Jedná se především o cíle udržitelného rozvoje definované Organizací spojených národů, mezi kterými jsou zajištění adekvátní výživy, čisté vody, zdraví a kvality života světové populace nebo důraz na udržitelnou produkci a spotřebu. Aktivity v klastru 6 mají také přispět k dosažení klimatické neutrality do roku 2050, což je klíčovým cílem Zelené dohody pro Evropu. Další rozvoj bioekonomiky a oběhového hospodářství má plně využít potenciál biologických zdrojů pro obnovitelnou produkci, snížit závislost EU na neobnovitelných zdrojích, napomoci snížení emisí a produkce odpadů z průmyslových procesů. Ochrana a obnova ekosystémů je jedním z hlavních cílů Evropské strategie pro biodiverzitu. Zamezit ztrátě biodiverzity znamená též zamezit budoucím hrozbám pro lidské zdraví.
Mgr. Lothar Filip Rudorfer
Tel.: 95155 1682
Email: lotharfilip.rudorfer@matfyz.cuni.cz
Užitečné odkazy/Useful links