Horizont Evropa – Marie Skłodowska-Curie Action (MSCA)

Program Marie Skłodowska-Curie Action (MSCA) nabízí v rámci prvního pilíře Horizontu Evropa (HE) „Vynikající věda“ příležitosti pro další vzdělávání především mladých vědců na úrovni Ph.D. nebo postdoc, zahrnující mobilitní prvek.

 

Vedle individuálního financování postdoců Postdoctoral Fellowships umožňuje také podporu vzniku školících sítí pro doktorandy v rámci konsorcií více institucí nebo také firem Doctoral Networks anebo spolufinancování nových nebo již existujících programů pro doktorandy a postdocy na jedné instituci COFUND. COFUND vyžaduje spolufinancování zapojené instituce; Postdoctoral Fellowships a Doctoral Networks jsou plně financované z EU.

 

Pod MSCA spadá dále také program MSCA and Citizens, který slouží k podpoře aktivit především v rámci Evropské noci vědců.

 

Posledním MSCA programem jsou Staff Exchanges, které umožňují výměny zaměstnanců ve vědě za účelem zisku nových zkušeností a znalostí. Program je určen pro vědecké a technické pracovníky.

Kontaktní osoba

PhDr. Ivana Herglová, Ph.D.

Tel.: 95155 1682
Email: ivana.herglova@matfyz.cuni.cz

 

Klikněte zde pro zobrazení PROJEKTŮ MSCA ŘEŠENÝCH MFF UK.

 

V rámci MSCA Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) žádají postdoktorandi o 12-24 měsíční podporu pro působení na zahraničním pracovišti. Je možné se ucházet o podporu jak pro kandidáty z UK vyjíždějící do zahraničí, tak zahraniční zájemce, kteří by svůj postdoktorandský fellowship chtěli uskutečnit na půdě UK. Stáže se mohou odehrát jak v Evropě a asociovaných zemích HE, tak ve třetích zemích neasociovaných k Horizontu Evropa.

 

Rozlišují se European Postdoctoral FellowshipsGlobal Postdoctoral Fellowships.

 

V případě European Postdoctoral Fellowships je hostitelská instituce v Evropě a délka stáže je 12-24 měsíců. Hlásit se mohou kandidáti z celého světa.

 

V případě Global Postdoctoral Fellowships se mohou ucházet evropští občané a dlouhodobí rezidenti o stáže na pracovištích mimo Evropu a asociované země k Horizontu Evropa. Zahraniční stáž trvá opět 12-24 měsíců, ale je zde navíc také povinná ponávratová fáze v délce 12 měsíců na domácím pracovišti ve vysílající zemi.

 

Uchazeč musí být v okamžiku podání žádosti držitelem titulu Ph.D. a od jeho získání mít maximálně 8 let praxe ve výzkumu na plný úvazek. Projektový návrh budoucí fellow připravuje ve spolupráci s potenciálním školitelem na hostitelské instituci; téma není omezeno.

 

 

 

MSCA PF v České republice:

 

V případě Widening zemí, kam patří i Česká republika, je možné zároveň žádat o podporu z Widening rozpočtu ERA Fellowships a tím zvýšit šanci na úspěch žádosti. Pro přihlášku do ERA Fellowships se použije klasická MSCA PF přihláška na portálu Funding and Tenders Opportunities, ve které se navíc zaškrtne, že uchazeč má zájem i o zařazení do výběrového řízení ERA Fellowships.

 

Pokud by byl projektový návrh MSCA PF dobře hodnocený (nad 70%), ale na evropskounijní financování nedosáhl, je v ČR možné podat posléze také žádost o financování z Operačního programu Jan Amos Komenský / OP JAK v rámci MSCA Fellowships CZ.

 

-

 

Podání žádosti MSCA PF se řídí na Univerzitě Karlově vedle pravidel EU také příslušným Opatřením rektora č. 21/2021 - tj. zahraniční kandidáti, kteří se chtějí ucházet o MSCA PF na UK, musí získat souhlas Rektorátu. Registrace se na RUK zasílá prostřednictvím OGAP do 1. 8. příslušného roku.

 

-

 

Platí pravidlo, že uchazeč nesmí působit v zemi, kam se uchází o MSCA, déle než 12 měsíců v posledních 36 měsících (3 letech) před podáním žádosti.

V rámci programu MSCA Doctoral Networks (MSCA DN) lze vytvořit konsorcium pro přípravu Ph.D. studentů – jak s partnerskými VŠ nebo jinými výzkumnými institucemi, tak příp. podniky. Doktorská síť má nabídnout možnost dalšího vzdělávání pro skupinu cca. 10-15 doktorandů, kteří by měli být hostováni rovnoměrně mezi všemi zapojenými institucemi. Každá zapojená instituce musí hostovat alespoň 1 doktoranda v rámci stáže v délce 3-36 měsíců.

 

Program trvá typicky 4 roky, jednotlivé stáže pro doktorandy 3-36 měsíců (Joint Doctorates jsou na 5 let). Žádost o podporu podává konsorcium min. 3 institucí z min. 3 zemí programu (tj. EU a asociované země), přičemž alespoň 1 musí být členem EU.

 

Studenti Ph.D. se hlásí až do již existujících doktorských sítí, místa mohou hledat např. prostřednictvím portálu EURAXESS.

 

Vedle standardního programu MSCA DN existuje také varianta Industrial Doctorates, kde jde o školení se zapojením podniků/firem, a Joint Doctorates, kdy doktorandi směřují k zisku společného doktorského diplomu z více do projektu zapojených institucí.

 

Platí pravidlo, že uchazeč nesmí působit v zemi, kam se uchází o MSCA, déle než 12 měsíců v posledních 36 měsících (3 letech) před podáním žádosti.

MSCA COFUND umožňuje vytvořit jednou institucí program na hostování doktorandských studentů nebo postdoců (s pobyty vždy minimálně na 3 měsíce) v celkové délce projektu max. 5 let s podmínkou hostování nejméně 3 mladých výzkumníků během této doby. Může jít také o podporu již existujícího programu na vzdělávání doktorandů nebo postdoců, ale podporu MSCA lze použít vždy jen pro nové uchazeče, ne již existující účastníky programu.

 

Finance z MSCA jsou omezené na podporu (tj. stipendium nebo plat) zapojených mladých výzkumníků; zbytek programu dofinancovává (proto název COFUND) instituce, která program organizuje.

 

Uchazeči Ph.D. nebo postdoc se hlásí do již existujícího programu MSCA COFUND. Volná místa mohou najít např. prostřednictvím portálu EURAXESS.

 

Platí pravidlo, že uchazeč nesmí působit v zemi, kam se uchází o MSCA, déle než 12 měsíců v posledních 36 měsících (3 letech) před podáním žádosti.

 

-

 

MSCA COFUND v České republice:

 

Pokud návrh projektu získá Seal of Excellence, ale nemůže být pro nedostatek prostředků ze zdrojů EU financován, je možné ucházet se v rámci ČR o financování z OP JAK.

Program MSCA Staff Exchanges je zaměřený na výměnu akademických a technických pracovníků zapojených do vědeckých či inovačních projektů za účelem získání a sdílení zkušeností ze zahraničního pracoviště v délce 1 měsíce až 1 roku. Zapojit se mohou jak akademická a vědecká pracoviště, tak i firmy.

Projekt může být celkově až na 4 roky a žádost o něj podává konsorcium partnerů. Zapojené instituce musí být nejméně 3, min. 2 z nich z EU zemí nebo zemí asociovaných k Horizontu Evropa. Pokud jde o podporu v rámci jednoho sektoru (např. jen akademické instituce nebo jen firmy), je podmínkou, aby jeden z partnerů byl z neasociované země HE.

Program MSCA and Citizens slouží k podpoře popularizačních vědeckých aktivit především v rámci Evropské noci vědců. Aktuální podprogramy jsou European Researchers' NightResearchers at Schools.

Národním informačním centrem pro Evropský výzkum v České republice je Technologické centrum Praha. V průběhu roku pořádá k jednotlivým programům zahrnutým pod hlavičku Horizontu Evropa včetně MSCA různé semináře a workshopy a nabízí rovněž možnost konzultací k plánovaným grantovým přihláškám. Více informací na webu TC.

 

Webové stránky Evropské komise k programu Marie Skłodowska-Curie Action (MSCA).

 

Kontakty pro spolupráci v rámci MSCA je možné najít např. přes MSCA matchmaking platform nebo Crowdhelix.

 

Na RUK je agenda evropských výzkumných programů včetně MSCA zaštítěna Evropským centrem.

 

Aktuální výzvy HE jsou vypisovány na portálu Funding and Tenders Opportunities Evropské komise zde. Aktuální výzvy MSCA najdete rovněž na webu tohoto programu.

Za obsah této stránky zodpovídá: Oddělení podpory grantů a projektů.