Tato stránka vychází z podkladů pro tištěné studijní plány (tzv. Karolinku).
Studijní plány studijního programu FYZIKA
Magisterské studium
Garant studijního programu: prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc.
1. Základní informace
V rámci magisterského studijního programu Fyzika lze studovat tyto studijní obory:
- 1. Astronomie a astrofyzika
- 2. Geofyzika
- 3. Meteorologie a klimatologie
- 4. Teoretická fyzika
- 5. Fyzika kondenzovaných soustav a materiálů
- 6. Optika a optoelektronika
- 7. Fyzika povrchů a ionizovaných prostředí
- 8. Biofyzika a chemická fyzika
- 9. Jaderná a subjaderná fyzika
- 10. Matematické a počítačové modelování ve fyzice
- 11. Učitelství fyziky
- 2. Geofyzika
Obor 11 je popsán v samostatné kapitole věnované učitelským studijním oborům.
Tato kapitola popisuje studijní plány uvedených oborů od roku 2015; studijní plány pro studenty, kteří nastoupili na fakultu v roce 2014 či dříve, se mohou v některých drobnostech lišit a jsou popsány ve starších vydáních této publikace.
Průběh studia není studijními plány pevně určen, posluchač si volí jednotlivé předměty tak, aby vyhověl požadavkům zvoleného oboru studia a získal potřebný počet kreditů požadovaných při kontrole studia na konci každého studijního roku. Je však vhodné dodržovat doporučený průběh studia, protože je sestaven s ohledem na návaznosti mezi jednotlivými předměty i na podmínky pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce.
Celkem je požadováno získání minimálně 120 kreditů za celé dvouleté studium, z toho podstatnou část kreditů posluchač obdrží za povinné a povinně volitelné předměty (včetně 30 kreditů za vypracování diplomové práce), zbylý počet kreditů (alespoň 12) si doplní absolvováním volitelných předmětů. Ty si může vybrat zcela libovolně, doporučuje se však zvolit si je z široké nabídky povinně volitelných předmětů daného oboru.
Do seznamu doporučené výuky jsou zařazeny také některé důležité předměty bakalářského studijního programu Fyzika, které posluchači zpravidla absolvují již během svého dřívějšího bakalářského studia jako předměty povinně volitelné. Pro každý obor jsou tyto předměty uvedeny na začátku odstavce Doporučený průběh studia.
Absolvování předmětů z předchozího bakalářského studia na MFF bude všem posluchačům v navazujícím magisterském studiu uznáno na základě kontroly údajů v evidenci studijního oddělení. Posluchač přicházející na MFF po získání bakalářského vzdělání na jiné univerzitě může požádat o uznání povinných nebo povinně volitelných předmětů z bakalářského studia na základě předchozího absolvování jejich vhodných ekvivalentů. Žádost individuálně posoudí a doporučí garant příslušného oboru. Zbývající předměty si musí každý posluchač doplnit během svého navazujícího magisterského studia.
Předměty absolvované v předchozím studiu se zpravidla uznávají bez přidělení kreditů. Posluchač může požádat o uznání dříve splněného předmětu včetně jeho kreditů, jestliže splňuje stanovené podmínky (jedná o povinný nebo povinně volitelný předmět studovaného magisterského oboru, přitom to není povinný bakalářský předmět a kredity za něj získané v bakalářském studiu měl posluchač navíc nad počet stanovený pro úspěšné absolvování bakalářského studia, viz Směrnice děkana č. 10/2010).
Kurz bezpečnosti práce
Podmínkou pro samostatnou práci v laboratoři (zahájení praktik a experimentální diplomové práce) je absolvování kurzu bezpečnosti práce, který je organizován pro všechny studenty fyziky kabinetem výuky obecné fyziky, a to jednorázově zpravidla v letním semestru. Informace jsou vždy před začátkem semestru na http://physics.mff.cuni.cz/vyuka/zfp/. Platnost kurzu je dva roky.
Státní závěrečná zkouška
Studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, která se skládá ze dvou částí:- – z obhajoby diplomové práce
- – z ústní zkoušky
Na některých studijních oborech se ústní zkouška skládá z bloku Společné požadavky a z bloku Užší zaměření. Oba bloky však tvoří nedílnou součást, která je hodnocena jedinou známkou.
Podmínky pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce
- – získání alespoň 120 kreditů
- – splnění všech povinných předmětů zvoleného oboru
- – splnění povinně volitelných předmětů zvoleného oboru v určeném počtu kreditů
- – odevzdání vypracované diplomové práce ve stanoveném termínu
- – splnění všech povinných předmětů zvoleného oboru
Předmět lze splnit jeho úspěšným absolvováním či uznáním z předchozího studia.
Na učitelských oborech má ústní zkouška několik oddělených částí. Specifické podmínky pro přihlášení k nim jsou uvedeny u jednotlivých oborů.
Diplomová práce
Diplomová práce se zpravidla zadává v zimním semestru prvního roku studia. Téma diplomové práce si student volí z nabídky pracovišt zajištujících výuku v příslušném oboru fyziky.
Požadavky k ústní části státní závěrečné zkoušky
Jsou specifické pro příslušný obor.