Možnosti podpory pro studenty se speciálními potřebami

Klasifikace potíží opravňujících k evidenci do statutu studenta se speciálními potřebami

MFF jako fakulta Univerzity Karlovy poskytuje studentům i uchazečům o studium se speciálními potřebami potřebnou podporu a zázemí. Do kategorie uchazeč/student se speciálními potřebami patří osoby s následujícími obtížemi:

  • Se zrakovým postižením (A),
  • Se sluchovým postižením (B),
  • S pohybovým postižením (C),
  • Se specifickými poruchami učení (D) (zejména dyslexie, dysgrafie a příbuzné poruchy),
  • S poruchou autistického spektra (E),
  • S jinými obtížemi (F) (např. psychická onemocnění, narušená komunikační schopnost, chronická somatická onemocnění atd.),
  • S kombinacemi výše uvedených postižení.

Pro studenty spadající do uvedených skupin je v rámci univerzity k dispozici široká nabídka podpory. Písmeno v závorce je stručné označení typu postižení, jednotné v celé ČR. Důležitý parametr statutu studenta se speciálními potřebami je fakt, že je vázán na zdravotní stav, který se může v průběhu studia měnit. V této souvislosti je zřejmé, že studentem se speciálními potřebami se může stát i student vyšších ročníků. Na druhou stranu, pokud se studentovi vedenému v evidenci SSP zdravotní stav zlepší natolik, že může být z evidence vyškrtnut, přichází o možnosti úprav studia z tohoto statutu vyplývající.

Proces získání funkční diagnostiky (FD) a statusu studenta se speciálními potřebami je uveden na stránce Evidence studentů.

Na koho se obrátit

Pomoc studentům se speciálními potřebami v průběhu celého studia i při přijímacím řízení koordinují na jednotlivých fakultách pověřené kontaktní osoby. Kontaktní osoby při své činnosti spolupracují se studijním oddělením, garanty studijních programů, vyučujícími a též se studenty poskytujícími studijní asistenci, tutoring apod. Na některých fakultách pak také fungují různě specializovaná pracoviště, která studentům poskytují rozmanité služby (např. digitalizaci studijních materiálů, tlumočnické a přepisovatelské služby, odborné poradenství apod.).

Kontaktní osoba pro MFF je Mgr. Veronika Jonáková.

V rámci celé Univerzity Karlovy je hlavním pracovištěm zodpovídajícím za podporu osob se speciálními potřebami Centrum Carolina. To koordinuje celý systém služeb a současně některé z nich i přímo poskytuje. Na stránkách Centra Carolina naleznete kompletní přehled specializovaných pracovišť UK a přehled dalších poskytovatelů (organizací, sdružení, spolků, krizové linky) odborných služeb kategorizovaných dle zdravotního znevýhodnění.

Konkrétní možnosti podpory vyplývající z funkční diagnostiky (FD)

Časová kompenzace u zkoušek

Časová kompenzace je studentovi poskytována na konkrétní typ kontroly studia (písemné či ústní zkoušení u zkoušek i u zápočtů, u odborných předmětů či u jazykové výuky), jde o procentuální navýšení času oproti standardu. Stanovuje se při tvorbě FD a může činit 25, 50, 75 či 100 % času navíc. Jestliže má student, podle posudku funkční diagnostiky, na časovou kompenzaci nárok, musí se to včas dozvědět všichni vyučující, kterých se to týká. Na začátku semestru je třeba sdělit všem vyučujícím studenta, že je v jejich skupině a že má nárok na tyto (nebo jiné) modifikace zkoušek. Informování vyučujících si zařídí student sám nebo se domluví s kontaktní osobou, aby tento fakt vyučujícím zprostředkovala.

Před každou zkouškou/zápočtem (nejlépe týden před) se však musí student svému vyučujícímu připomenout. Pedagog pak se studentem počítá na konkrétní termín a má možnost včas zajistit dozor v prodlouženém čase, případně separátní místnost apod.

Pozor, nestačí, když je student na termín zkoušky přihlášen v SISu (vyučující si toho nemusí v dlouhém seznamu studentů všimnout). Doporučujeme kontaktovat vyučujícího (e-mailem či osobně), připomenout mu nárok na časovou kompenzaci a sdělit vybraný vypsaný termín. Informovat vyučujícího je třeba nejpozději jeden týden předem (u odborných předmětů), případně jeden měsíc předem (u zkoušek z jazyků – viz stránky Katedry jazykové přípravy). Pokud toto uděláte pozdě nebo neinformujete vyučujícího vůbec, vyučující není povinen vámčasovou kompenzaci poskytnout. Za takových okolností máte právo se ze zkoušky odhlásit. O této skutečnosti je třeba vyučujícího také informovat.

Další modifikace zkoušek

Dle posudku FD může mít student nárok na preferenci ústního nebo naopak písemného zkoušení, vykonávání zkoušky v oddělené místnosti, maximální čas strávený u zkoušky a z něj plynoucí rozdělení dlouhých zkoušek do více dní, apod. S ohledem na zvýšenou náročnost organizace zkoušky je nutné všechny zmíněné modifikace hlásit vyučujícím s dostatečným předstihem.

Individuální výuka, individuální konzultace, tutoring

Individuální výuka je poskytována obvykle v případech, kdy je v důsledku zdravotního znevýhodnění studenta omezena přístupnost (smyslová či fyzická) běžné výuky. Může jít jak o výuku poskytovanou samostatně jedinému studentovi, tak o výuku v malých skupinách studentů se stejnými speciálními potřebami, resp. stejnými pracovními metodami. Služba je poskytována po domluvě s kontaktní osobou na základě podané žádosti. K individuální výuce se však na MFF přistupuje málokdy. Častějším případem jsou individuální konzultace, které si student sám domlouvá s vyučujícím. Nelze však zaměňovat individuální konzultace s doučováním, to lze studentům se speciálními potřebami zajistit formou tutoringu, kdy "doučují" starší studenti, placení obvykle z univerzitních zdrojů.

Individuální studijní plán na rozložený ročník (ISP)

Nejedná se o opatření výhradně pro studenty se speciálními potřebami, může o ně požádat kterýkoli student. ISP na rozložený ročník znamená, že se vynechá kontrola studia na konci současného akademického roku a studijní povinnosti vyplývající ze zapsaných předmětů lze plnit až dva roky. Rozložení ročníku se započítává do celkové délky studia a má tedy vliv na vyměření poplatku za delší studium. Stejně tak se započítává i do maximální povolené doby studia.

Studenti se speciálními potřebami často ISP využívají. Pomáhá jim rozložit si studium na delší čas a snížit tak jeho náročnost. Status studenta se speciálními potřebami je podpůrný faktor při schvalování žádosti o ISP, ale nezaručuje automatické schbválení. Klíčové pro schvalování žádosti o ISP jsou dvě věci: (1) do jaké míry bylo studium ovlivněno zdravotními problémy a (2) zdali se studentovi daří plnit studijní povinnosti do takové míry, že při pomalejším tempu studia bude schopen dospět k úspěšnému absolvování.

Jak o ISP požádat? Ze stránky Studijní tiskopisy a formuláře si stáhnete formulář Žádost a vyplníte do ní všechny požadované osobní údaje. Do žádosti pak napíšete např.: "Žádám o individuální studijní plán pro n-tý ročník studia. Jsem registrovaný student se speciálními potřebami". Dále popíšete, do jaké míry vám vaše zdravotní problémy bránily plnit požadované studijní povinnosti. Žádost vlastnoručně podepíšete a odešlete poštou na studijní oddělení nebo doručíte osobně do podatelny děkanátu na Karlově. Žádost bude zpravidla během několika málo týdnů vyřízena.

Odpuštění poplatků

Pokud se dostanete do situace, že jste překročili standardní dobu studia + jeden rok, budou vám za to vyměřeny poplatky. Rektorát musí postupovat podle správního řádu a musí vám je vyměřit. Nicméně jako registrovaný student se speciálními potřebami můžete požádat o jejich prominutí. Na příslušný dopis z rektorátu odpovíte písemně (doporučeným dopisem) tak, že jste registrovaný student se speciálními potřebami a žádáte o prominutí poplatků za studium. Doporučujeme k této žádosti přiložit i lékařskou zprávu, zprávu z poradny apod. V drtivé většině případů vám bude poplatek odpuštěn buď celý, nebo jeho velká část.

Elektronická verze studijních materiálů

Jestliže potřebujete studijní materiály v elektronické verzi a nemáte je k dispozici, lze u vyučujících, kteří jsou autory skript, o tuto verzi požádat, případně s nimi s ohledem na autorská práva dohodnout elektronické zpřístupnění literatury. Na UK je dále k dispozici univerzitní služba Digitalizace, která systematicky převádí požadovanou literaturu do digitální podoby. Nicméně specifické učebnice plné symbolů, vzorců, grafů a schémat nelze v současné době převést do strojově čitelné podoby (braillský řádek, hlasový výstup) – převádí se tedy pouze do formátu pdf a podobných.

Prostorová orientace

Služba má za cíl zlepšení orientace v místech a prostorách, kde se student pravidelně pohybuje či bude pohybovat v rámci svého studia. Prostřednictvím konzultací a praktických nácviků se student učí zvládat samostatný pohyb v neznámém prostředí. Službu využijí zejména studenti se zrakovým či pohybovým postižením, případně i s poruchou autistického spektra. Zprostředkovatelem služby je Centrum Carolina. V případě zájmu se prosím obracejte na Mgr. PhDr. Lenku Dobešovou (tel.: 224 491 507, e-mail: lenka.dobesova@ruk.cuni.cz).

Přístupnost budov

Kompletní informace o přístupnosti ("bezbariérovosti") budov všech fakult UK, a tedy i MFF, lze najít na tomto odkazu. Informace jsou vždy po 1-2 letech aktualizovány, tak jak jsou prováděny úpravy ke zlepšení přístupnosti.

Asistence při studiu

Jedná se o asistenci, vázanou na studijní aktivity, tj. zápisy z přednášek, pomoc s orientací v SISu, případně doprovod do školy apod. Zaštiťuje ji Centrum Carolina, vykonávají ji obvykle studenti–spolužáci a veškeré informace o ní se dozvíte na tomto odkazu.

Zapisovatelské služby

Zápis je možné přirovnat k pořizování poznámek v průběhu výuky. Poznámky mohou být po výuce (zejména vyučujícím) doplněny o další informace, které jsou k dané látce podstatné. Zapisovatelské služby se poskytují v rámci služby asistence při studiu. Studenti-asistenti pořizující zápis se mohou nechat v zapisování proškolit u pracovníků Ústavu jazyků a komunikace neslyšících na FF UK a využívat jejich metodickou podporu.

Přepisovatelské služby

Po dohodě se studentem a ve spolupráci s vyučujícími zajišťuje poskytování přepisovatelských služeb pro jednotlivé studenty fakultní kontaktní osoba. Přepisovatele zajišťuje Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK přes Českou unii neslyšících či další organizace. Jako přepisovatelské služby se označuje tzv. simultánní přepis. Jedná se o doslovný přepis mluvené řeči v reálném čase. Tuto službu poskytují náležitě proškolení přepisovatelé, kteří dle „diktátu mluvčího“ v reálném čase zapisují text do počítače. Text přepisu může být zobrazován na monitoru, větší obrazovce či promítací ploše, v závislosti na počtu příjemců (studentů), kterým je určen. Systém polygraf umožňuje přenos textu na nezávislá zařízení (tablet, smartphone) bez ohledu na velikosti skupiny příjemců. Další možností je využití software Newton Tech, který dokáže přepsat mluvenou nahrávku do textového dokumentu, nicméně toto se příliš nehodí u specializovaných přednášek obsahující mnoho zkratek a matematických vzorců.

Tlumočnické služby

Tlumočnické služby mohou (typicky neslyšící) studenti využít pro všechny situace spojené se studiem. Nejčastěji jsou využívány v průběhu výuky, konzultací, při vyřizování studijních záležitostí a komunikaci s pracovníky UK. Stejně jako u přepisovatelských služeb zajištuje službu po dohodě se studentem a s vyučujícími kontaktní osoba MFF. Kontaktní osoba vyjedná s tlumočníkem specifika a rozsah spolupráce a následně dohlíží na plnění podmínek smluvního vztahu. Na konkrétních termínech tlumočení se již tlumočníci domlouvají individuálně s jednotlivými studenty. Studenti mohou využít při přednáškách služeb i více tlumočníků. Tlumočníky zajišťuje Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Česká unie neslyšících či další organizace. Veškeré služby pro neslyšící studenty najdete na tomto odkazu.

Zapůjčení pomůcek

Studenti se speciálními potřebami mohou po dobu svého studia využít možnosti zapůjčení studijních pomůcek podle svých potřeb. Službu nabízí Centrum Carolina a je určena všem studentům, kteří jsou vedeni v evidenci studentů se speciálními potřebami v rámci informačního systému Student na domovské fakultě. Základní výpůjční doba je šest měsíců, s možností dalšího prodloužení v případě, že nejsou evidováni další zájemci o zapůjčení studijní pomůcky. Kompletní přehled nabízených pomůcek, výpůjčním řádu a kontaktu na zodpovědnou osobu naleznete zde.

Ubytování a stravování

Ubytovací a stravovací služby poskytují Koleje a menzy Univerzity Karlovy. Rezervace ubytování je možné provádět přes webový rezervační portál. V případě speciálních požadavků na ubytování, souvisejících s vašimi speciálními potřebami (typicky se jedná o bezbariérové ubytování pro vás a případného osobního asistenta, ale i jiné), kontaktujte paní Hurdovou na rezervace@kam.cuni.cz.