Cena za reprezentaci a propagaci pro prof. Valentu
Děkan MFF UK ocenil prof. Jana Valentu za dlouholetou péči o Malou galerii vědeckého obrazu a za související propagační aktivity. Cena byla předána na zasedání Vědecké rady MFF UK ve středu 2. dubna.
Návrh na zřízení Malé galerie vědeckého obrazu podal J. Valenta tehdejšímu proděkanovi pro rozvoj prof. B. Sedlákovi v říjnu 2003. Ten nápad podpořil a pověřil J. Valentu technickou realizací a vedením galerie. První výstava byla zahájena tehdejším děkanem prof. I. Netukou 6. prosince 2004, v současnosti probíhá výstava s pořadovým číslem 111.
Základní myšlenky stojící za vznikem galerie byly tehdy formulovány mj. takto: „Nové vědecké poznatky vědci sdělují světu v článcích a přednáškách; estetický prožitek si však nechávají většinou pro sebe. Jakoby se styděli o něm mluvit, aby to nevypadalo, že se nechávají rozptylovat nepodstatnými věcmi. Nové nápady a neotřelé pohledy však nemohou vzniknout rigorózním rozvíjením stávajících poznatků, a jedním ze zdrojů inspirace pro nové nápady může být třeba krásno a snaha najít elegantní, jednoduché, symetrické teorie pro popis přírody. Zobrazení přírodních krás také může sloužit k propagaci vědy a získávání nových adeptů pro poslání badatele.“
S vedením galerie je spojena i tvorba výstavních projektů, které jsou pak zapůjčovány na různé školy, ústavy a další instituce. Případně jsou vystaveny v prostorách fakulty či byly základem kalendářů MFF UK. Jde zejména o tyto výstavní projekty: Profesor Čeněk Strouhal (ke 100 letům FÚ UK, vystaveno v KK5 a F1), Prof. Viktor Trkal (instalováno v M2), Einstein a Praha (po výstavě v Karolinu je trvale v Troji), Světélkování aneb Luminiscence (výstava během Mezinárodního roku světla 2015 putovala s přednáškami po školách, hvězdárnách atd., dala podnět ke stálé expozici v Muzeu Českého ráje v Turnově), Camera lucida (vystaveno na mnoha institucích, např. Kampus Hybernská, Heyrovského ústav, PedF UK atd.), František Záviška (trvale v knihovně na Karlově), 150 let Časopisu pro pěstování mathematiky a fysiky (2022: FJFI, FZU AVČR, FMFI UK Bratislava).
Během více než 20 let existence dala MGVO prostor řadě autorů, mezi kterými bylo mnoho pracovníků i absolventů fakulty. Stala se také inspirací pro další popularizační galerie.
Dodejme, že prof. Jan Valenta je zároveň šéfredaktorem Československého časopisu pro fyziku a podílí se na mnoha dalších aktivitách, které popularizují fyziku mezi širší veřejností.
OPMK