Colours of fyzika. Multižánrový festival přinese mimo hudby také inspiraci ze světa vědy

25. června 2024

The Big Bang Stage a další scény letos znovu obohatí vědeckým programem festival Colours of Ostrava. 70. výročí založení CERN připomene přednáška generální ředitelky Fabioly Gianotti, k Oppenheimerovi se dostane Dana Drábová. Na programu jsou kromě řečníků také fyzikální pokusy, „zpívající“ elementární částice nebo umělecké souboje s vědeckou tematikou.

Dana Drábová vystoupila na Meltingpotu už v minulých letech (foto: archiv)

Fórum Meltingpot probíhá paralelně s festivalem Colours of Ostrava 17. – 20. července v areálu Dolní oblasti Vítkovice. The Big Bang stage mají na starosti Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT (FJFI), Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK), Velký svět techniky – Dolní Vítkovice a The Big Bang Collective za podpory CERN & Society Foundation, Science to Go, EPS, ČEZ a IPPOG.

„The Big Bang Stage letos silně obsadí částicová fyzika. Ukážeme, že výroba velkého třesku nebo světelný meč nejsou jen literární licence,” slibuje jeden z organizátorů Martin Rybář z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V přednášce May the (Strong) Force Be with You spolu s Danielem Scheirichem ukážou, že současný CERN tohle všechno svým způsobem umí.

Pokud na poli částicové fyziky někdo stanovuje pravidla hry, tak je to právě evropská laboratoř částicové fyziky CERN. „Její ředitelka Fabiola Gianotti vystoupí v sobotu na Gamechangers stage s přednáškou, kde představí cíle a poslání se zvláštním důrazem na Higgsův boson, jeho roli v raném vesmíru a jeho význam pro naši vlastní existenci,“ dodává další organizátor akce, Jaroslav Bielčík z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT (FJFI). Na Meltingpotu dále vystoupí například také jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která přiblíží život Roberta J. Oppenheimer, jenž v rámci projektu Manhattan vedl vývoj první atomové bomby.

The Big Bang Stage nenabídne pouze přednášky, ale například také fyzikální divadlo, slam poetry ve vědeckém kabátu nebo Raw Art Wrestling – souboj dvou týmů ilustrátorů, kde budou ilustrace vznikat přímo před zraky diváků za pomoci grafických tabletů. Učitelé Vít Boček a Tereza Fürstová předvedou dvacítku pokusů, které zaměstnají všechny smysly.

Součástí čtyřdenního programu bude taky lov temné hmoty s mladým vědcem Markem Matasem nebo velká debata o výzvách kosmologie. Příval informací o radioaktivním záření pak zajistí fyzici Ondřej Kořistka a Pavel Váňa. A konečně pod vedením vědce Stevena Goldfarba si návštěvníci vyslechnou melodie založené na datech z vysokoenergetických srážek kosmických mionů nebo protonů ve Velkém hadronovém urychlovači.

Kompletní program je k dispozici na stránkách festivalu.

podle TZ FJFI ČVUT