CoSP podpořil výzkumné pobyty 52 vědců

26. července 2024

Projekt Combinatorial Structures and Processes (CoSP) podpořil výzkumné pobyty 52 vědců na prestižních univerzitách v USA a Kanadě. Patřily mezi ně Rutgers University, Princeton University, Simon Fraser University a University of California, Berkeley. Vědci z Matematicko-fyzikální fakulty (MFF UK) a partnerských institucí, francouzské Centre national de la recherche scientifique (CNRS) a izraelského Technionu, strávili za Atlantickým oceánem celkem 143,5 měsíce.

Závěrečné projektové setkání v Lyonu

Vědci splnili vědecký program projektu. Zabývali se zejména vztahem matroidů a otázek o barevnosti grafů a hypergrafů, algoritmickou složitostí kolem edit distance problémů, složitostí v průměrném případě za použití metod statistické fyziky a problémy souvisejícími s Ramseyouvou teorií. Důležitý je přesah výzkumu do algoritmické teorie her, který odráží nejnovější trend rozvoje Diskrétní matematiky. Projekt byl realizován díky grantu na výměnné pobyty od Evropské unie z programu Horizont 2020 Marie Skłodowska-Curie Actions pod vedením prof. Martina Loebla z MFF UK.

Na výzkumné pobyty vycestovaly všechny kategorie vědců – od profesorů po nadějné mladé vědce. Pro mladé vědce CoSP nabídl neocenitelnou zkušenost jednoho z prvních výzkumných pobytů v zahraničí, kteří rostli díky spolupráci s uznávanými vědci z USA a Kanady nejen po odborné stránce. Díky CoSPu získali neocenitelné měkké dovednosti. V letech 2019 až 2024 podpořil CoSP realizaci programu Vědecké zkušenosti pro studenty, v překladu Research Experience for Undergraduates (REU). Slovy studenta: „REU byla pro mě ohromná zkušenost. Poprvé v životě jsem zkusil, jak matematický výzkum skutečně vypadá. Dva měsíce jsem trávil každý den mnoho hodin intenzivním uvažováním o tom samém problému. REU podpořilo můj zájem o výzkum a rád bych se mu věnoval v budoucnu víc. … Díky REU jsem spolupracoval na článku, který byl publikován. Moje první publikace v životě!“

Pro seniorní vědce nabídl CoSP možnosti pro navázání spolupráce a intenzivně pracovat na vědeckých problémech. Prof. Michal Koucký (MFF UK) řekl: „Moje opakované návštěvy na Rutgers University mi umožnily spolupracovat s Michaelem Saksem a ostatními. Tato spolupráce vedla k několika výborným výsledkům.“

Ron Holzman z Technionu je vděčný za CoSP financování: „Můj 12měsíční secondment na Princetonské univerzitě byl výbornou možností být vystaven prvotřídnímu výzkumu v oblasti matematiky. Oceňuji spolupráci s členy katedry i množstvím hostujících vědců. CoSP mi umožnil obnovit spolupráci s Nogou Alonem a začít plodnou spolupráci s matematiky z Carnegie Mellon Univerzity, kam jsem posléze šel na krátkou návštěvu.“

Nicolas Trotignon (CNRS) měl podobnou zkušenost: „Můj CoSP secondment na Princetonu (leden 2024 – březen 2024) byl výbornou příležitostí spolupracovat s prof. Mariou Chudnovskou, prof. Paluem Seymourem a doktorandem Tungem Nguyenem. Vedlo to k několika publikacím, na některých z nich ještě pracujeme. CoSP workshopy byly příležitostí něco se naučit od kolegů zapojených do CoSPu a začít nové projekty.“

CoSP