ICHEP 2024 zve na unikátní výstavu

18. července 2024

Špičkový výzkum a humanita musejí tvořit nerozlučnou dvojici, jinak vzniká pro lidstvo a lidskost velmi nebezpečná situace. Tento fakt připomíná souborná výstava Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha, kterou je možné navštívit až do 24. července.

Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha (Foto: René Volfík)

„Částicová fyzika přispívá mimo jiné k pochopení toho, jak vznikl vesmír a jaký je jeho osud. Konference ICHEP se koná každé dva roky již sedmdesát let, a právě při takovýchto setkáních se obyčejně zveřejňují ty největší objevy. Uvidíme, zda se o nějakém skutečně zásadním dozvíme i zde letos. Tématem konference nicméně bude zcela jistě tak zvaná fyzika vysokých energií. A energie, která byla třeba na vytvoření této výstavy, byla skutečně vysoká. Děkuji všem, kteří se na ní podíleli,“ ocenil na vernisáži expozici prof. Zdeněk Doležal z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK a ředitel konference ICHEP 2024.

Etický a společenský rozměr současného globálního výzkumu je podobně důležitý, jako otázky ryze odborné. Putovní výstava „Chci být člověk – Poselství Arnošta Lustiga hvězdám a nám všem“ je proto přirozenou součástí souborné expozice. Upozorňuje na otázky, které jsou zvláště v dnešní době opět mimořádně aktuální.

Celý koncept expozice podle ní vychází ze dvou klíčových metafor tohoto ceněného spisovatele, jenž byl třikrát v užší nominaci na Nobelovu cenu za literaturu: „Člověk je zvíře, které se denně polidšťuje. A tu lidskost může ztratit během několika vteřin.“ A z druhé metafory: „Problémem civilizace je, že narůstá pomalu a její tenkou slupku můžete seškrábnout za týden nebo za měsíc. Je snadnější ničit civilizaci než ji rozšiřovat, stejně jako je snazší najít nepřítele než přítele.“

„Poselství Arnošta Lustiga je stále bolavě aktuální. Proto máme výstavu a proto o tom mluvíme,“ připomněla jeho dcera a předsedkyně Nadačního fondu Arnošta Lustiga Eva Lustigová. V rámci tohoto fondu, který založila se svým bratrem, pořádá mimo jiné workshopy pro žáky základních a středních škol. Ukázky z nich – představení originálních aforismů, které vymysleli sami studenti a studentky – byly také součástí vernisáže.

Další část výstavy s názvem BeInspired se zaměřuje na umělecká díla žáků středních a základních škol. Autorem myšlenky, jak podnítit vášeň pro částicovou a jadernou fyziku mezi mladými lidmi a povzbudit je, aby tato složitá témata prozkoumali kreativně a nezávisle, je Michael Hoch z Karlsruhe Institute of Technology. Realizátory projektu pro ICHEP 2024 jsou částicoví fyzikové z MFF UK, ČVUT a AV ČR, kteří se studenty pracovali.

O jejich aktivitě nejlépe vypovídá taneční performance inspirovaná mikrosvětem subatomárních částic i fyzikou vesmíru, kterou vernisáž vyvrcholila. Pohybovým kreacím se nevyhnul ani fyzik Jiří Hejbal, který celek doplnil dynamickým výkladem, přibližujícím základy relativistické i kvantové fyziky.

Na všechny návštěvníky na místě čekají skutečně inspirativní a kvalitní obrazy, grafiky i trojrozměrné předměty žáků a studentů základních a středních škol. Napovídají, že mez mezi vědu a umění si možná klademe sami až v pozdějším věku a možná trochu uměle. Studenti to prostě vidí jinýma očima.

Výstava je otevřena veřejnosti od 18. do 24. července v zimní zahradě v přízemí Kongresového centra Praha, vždy od 9:00 do 19:00.

OPMK, Forum