Jeden den s informatikou a matematikou
Matfyz má za sebou další Jeden den s informatikou a matematikou. Návštěvníkům i letos přinesl pestrou ochutnávku témat a výzkumných problémů, kterými se zabývají studenti a vědci z MFF UK.
V malostranských posluchárnách se v průběhu dne vystřídaly více než dvě desítky přednášejících. Adam Dingle z katedry softwaru a výuky informatiky hovořil o čtyřletém působení v americké centrále Googlu, v rámci kterého měl možnost nahlédnout pod pokličku projektů jako Gmail, Google Maps nebo Google Chrome. O svůj životní příběh se podělil také Michal Šrajer, absolvent Matfyzu a spoluzakladatel úspěšného vývojářského studia Inmite. Startupovou firmu specializující se na vývoj mobilních aplikací před čtyřmi roky koupil antivirový gigant Avast. Ve 34 letech pak Šrajer podnikl roční cestu kolem světa a dnes jako jeden z prvních „happiness managerů“ v ČR radí firmám, jak si udržet spokojené zaměstnance.
Sérii přednášek doplnily stánky s prezentacemi studentských prací a výzkumů, kterým se vědci z Matfyzu věnují. Například Michal Ondrejáš píše diplomovou práci na téma aplikace neuronových sítí v robotice. Testuje robota Nao a schopnost systému rozpoznávat tváře nebo objekty.
U většiny technologických vychytávek si zájemci mohli sami vyzkoušet, jak fungují. Vedle sady pro virtuální realitu HTC Vive třeba také nástroj pro vyhledávání ve videu. Ten na základě několika různých matematických modelů umožňuje vyhledat konkrétní scénu mezi stovkami tisíc hodin videozáznamů. „Zatím jde o prvotní výzkum, na kterém si zkoušíme všechny metody podobnostního hledání, ale dokážu si představit i konkrétní možnosti jeho uplatnění, třeba pro organizaci soukromého videoarchivu nebo velkých videokolekcí,“ upřesnil Přemysl Čech, doktorand na katedře softwarového inženýrství.
Jeden den s informatikou a matematikou byl určen hlavně středoškolákům, kteří mají zájem o studium na Matfyzu nebo je matematika či informatika jednoduše baví. Další příležitost nahlédnout do zákulisí fakulty budou mít zájemci už 15. února, kdy se představí fyzikální obory.
– OPMK –