Jeden den s informatikou představil dění na MFF UK
V úterý na Malé Straně v budově Informatické sekce proběhl Jeden den s informatikou, tradiční akce, při níž se chodby mění v promenádu plnou stánků s fascinujícími ukázkami vědeckého dění na MFF UK.
Jeden den s informatikou nabízí veřejnosti každý rok speciální přednášky, workshopy, diplomové projekty a ukázkové stánky, které dohromady tvoří cenného průvodce po všem aktuálním, co se odehrává na naší škole v informatické oblasti. Důvodem, proč zájem veřejnosti trvá, je možnost osahat si informatiku vlastníma rukama, a tím být třeba u zrodu budoucího velkého projektu. Bylo tomu tak například u vývojových prostředí Phalanger či NetBeans, která vznikla jako studentské práce za zdmi MFF UK.
V rámci letošního ročníku si návštěvníci mohli vyzkoušet unikátní testovací verzi dějepisné výukové hry Československo 38–89, na níž spolupracovalo několik pražských vysokých škol a jež zatím sklízí velmi pozitivní ohlasy. V rámci testování také prošla kritickým zhodnocením „hratelnosti“. K největším kladům hry patří jak její zpracování, které spojuje dokumetární přístup s emotivním komixovým ztvárněním, tak způsob hry, která hráče kromě historických dat naučí, jakým způsobem se ptát pamětníků na citlivá místa společné historie. MFF UK zajišťovala v rámci projektu především technickou část spojenou s „rozpohybováním“.
Mezi další divácky vděčné stanoviště patřila odhlehlá část chodby s vymezeným prostorem pro létání s drony, dálkově ovládanými prostřednictvím počítače a připojené 3D myši. Tým studentů, který drony vyrábí, v současnosti pracuje na nové ještě výkonnější verzi, která podle slov vývojářů dokáže svými silnými motory nasekat i zeleninu.
Nabitý program, který toho na jeden den nabízel opravdu hodně, oslovil letošní rok 350 diváků. O tom, které přednášky aspirovaly na nejoblíbenější se můžete přesvědčit v malé anketě.
- LSV -