Libuše předpoví tepelný ostrov i vývoj smogové situace v hlavním městě
Vědci z Matematicko-fyzikální fakulty UK představili nový meteorologický portál zaměřený na Prahu. Libuše nabídne obyvatelům metropole lokalizovanou předpověď počasí a kvality ovzduší v kilometrovém rozlišení.
Předpovědní portál, který nese jméno bájné kněžny a věštkyně, vznikl v rámci projektu Urbi Pragensi, na kterém se podílí Katedra fyziky atmosféry MFF UK, Ústav informatiky AV ČR a Český hydrometeorologický ústav. Projekt trvá necelé tři roky a jeho výsledky byly veřejnosti představeny minulý pátek, symbolicky na svátek Libuše.
Nový portál přinese Praze výrazné zpřesnění predikce počasí a kvality ovzduší. Jako vůbec první totiž zohledňuje ve svých předpovědích vliv městského prostředí. „Běžné předpovědi vliv města na atmosférické procesy nezahrnují. To může být problém zejména v extrémních situacích, jako je třeba vlna veder, kdy vzniká zvláště intenzivní tepelný ostrov města. Klasická předpověď nočních teplot či ranních minim pak může být o 4–5 stupňů nižší než skutečná teplota ve městě,“ říká koordinátor projektu doc. Tomáš Halenka z Katedry fyziky atmosféry MFF UK.
Tepelný ostrov je oblast města, která je výrazně teplejší než okolí. Vzniká zejména v létě v nočních hodinách. „Typicky jde o situace, kdy panuje stabilní horké počasí. Slunce svítí, vítr nefouká a město se přes den prohřeje. Naakumulované teplo se v noci pomalu uvolňuje a atmosféru ohřívá,“ vysvětluje doc. Halenka a dodává, že tepelný ostrov představuje ohrožení zejména pro rizikové skupiny, jako jsou kardiaci či astmatici.
Na portále jsou dostupné krátkodobé předpovědi, a to ve vysokém rozlišení jeden kilometr. Uživatelé tak mohou sledovat, které pražské městské části a oblasti budou extrémními teplotami či zvýšenými koncentracemi škodlivin v ovzduší postiženy nejvíc. Město na základě toho bude moci přijímat včasná opatření, například v případě vlny veder navýšit kapacity záchranných služeb a zajistit dostatek volných lůžek v nemocnicích, eventuálně v případech zhoršené kvality ovzduší vyhodnotit možnost regulačních opatření.
Vedle samotného portálu patří mezi cíle projektu také analýza vlivu klimatické změny na městské prostředí a poskytnutí modelových nástrojů pro řešení problémů tzv. hot spotů, tedy konkrétních pražských lokalit s vážnými problémy. V dlouhodobých výhledech by výsledky projektu měly sloužit jako informační podklady využitelné při plánování rozvoje hlavního města.
Související odkazy:
- Praha má nový portál pro předpověď počasí. Ukáže, jestli bude pršet jen na Chodově nebo i v Dejvicích (iROZHLAS)
- Portál Libuše přinese předpověď počasí i kvality vzduchu v Praze (Seznam Zprávy)
- Unikátní projekt Libuše: Pražanům umí předpovědět počasí i znečištění ovzduší (Blesk.cz)
- Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin (iDNES.cz, srpen 2019)
- Takhle se pečou lidé v Praze: Teplotní peklo, až 55 °C na slunci a vařící auta i vozovky (Blesk.cz, červenec 2019)
- Jak zchladit rozpálené město? Stromy, fontány, světlejší asfalt, polopropustný povrch, radí expert (iROZHLAS, srpen 2018)
- Termokamera měří teploty v ulicích. Napoví, jak zchladit rozpálená města (ČT24, červenec 2018)
- Matfyz řeší URBI PRAGENSI (MFF UK, leden 2018)
–OPMK–