Matfyz navštívili zájemci o studium
Matematicko-fyzikální fakulta se v úterý otevřela uchazečům o studium. Během dne otevřených dveří, který se uskutečnil v trojském IMPAKTU a přilehlých budovách, měli středoškoláci šanci získat bližší informace o nabízených oborech, podmínkách studia i o možnostech uplatnění.
Nasát atmosféru Matfyzu přijelo do pražské Troji bezmála devět stovek návštěvníků, které k fakultnímu areálu po celý den dopravovala posílená autobusová linka z holešovického nádraží. Den otevřených dveří odstartoval v devět hodin v největší posluchárně Matfyzu, kde středoškoláky přivítal proděkan pro PRopagaci Michal Žák. Během následující úvodní přednášky, kterou vedl proděkan pro koncepci studia Vladislav Kuboň, se studenti dozvěděli vše podstatné o tom, co se dá na fakultě studovat, jak probíhá přijímací řízení, jak náročné je studium, ale také proč si ke studiu vybrat právě Matfyz. „Matfyz je škola těžká, a kvalitní. Dá vám pevné základy, díky kterým se budete umět vypořádat s budoucími výzvami,“ zmínil doc. Kuboň.
Stejně jako loni bylo možné klást zástupcům fakulty dotazy pomocí speciální webové aplikace. Jak se mohu uplatnit po studiu teoretické fyziky? Lze studovat matematiku i při zaměstnání? Jaký je rozdíl mezi informatikou na Matfyzu a na ČVUT? Má student prvního ročníku přednášky každý všední den? Existuje na Matfyzu obor, kde převažují holky? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly během besedy po úvodní přednášce a lze je nalézt i v připojeném záznamu.
„Rozhoduji se mezi obecnou matematikou a matematikou se zaměřením na informační technologie. Byl jsem na několika přednáškách, které mě bavily a utvrdily v tom, že bych se chtěl matematice věnovat,“ svěřil se Alex z pražského Gymnázia Nad Štolou, který na den otevřených dveří dorazil se svým kamarádem. Ve třech posluchárnách se během dne vystřídaly více než dvě desítky půlhodinových přednášek na nejrůznější témata z oblasti matematiky, fyziky a informatiky.
Po celý den byly návštěvníkům k dispozici také informační stánky kateder a oborů. Například u „Náhodného stánku“ představovala doktorandka Iva Karafiátová zájemcům obor finanční a pojistná matematika. „O finanční matematiku je poslední dobou vzrůstající zájem. Absolventi nacházejí uplatnění v bankách, pojišťovnách, investičních společnostech, ale také ve startupech nebo vědě, prostě všude tam, kde je potřeba datová analýza. Záběr je velice široký. Z mého hlediska jde o nejpraktičtější matematický obor, který se dá na Matfyzu studovat,“ uvedla Karafiátová.
Výhodou účasti na dni otevřených dveří byla možnost si osobně popovídat s pracovníky a studenty Matfyzu a získat od nich užitečné rady a tipy. Zájemci mohli také zavítat do několika trojských laboratoří nebo si prohlédnout studentské práce. Například v robotické laboratoři Boris Kapustík představoval svůj ročníkový projekt a zároveň bakalářskou práci, ve které programuje robotický manipulátor šachů Chessmaster. Robotická ruka dokáže díky propojení s kamerou reagovat na libovolný protivníkův tah po šachovnici. Bakalářskou práci by chtěl odevzdat v příštím semestru. „Je tam ještě hodně věcí, na kterých se dá zapracovat, například, jak vysoko se pohybuje ruka – někdy je zbytečně vysoko, takže tah trvá trochu déle. Není zas tak náročné to naprogramovat, když absolvujete studium, ale je třeba si na to najít čas,“ podotkl Kapustík. „Se studiem na Matfyzu jsem moc spokojený, protože člověk tu získá univerzální vzdělání, které dokáže využít v řadě oblastí. Líbí se mi i lidský přístup ke studentům,“ podělil se o svou zkušenost student informatiky.
Nabitý program zdržel řadu návštěvníků v Troje až do 16. hodiny, kdy den otevřených dveří oficiálně končil. Mnozí opouštěli areál již rozhodnutí, že si do konce března podají přihlášku na Matfyz.
OPMK; foto Tomáš Rubín