Matfyz získá podporu z OP JAK na výzkum jazykových modelů

18. července 2024

Matematicko-fyzikální fakulta UK uspěla ve výzvě MŠMT Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) – Mezisektorová spolupráce. Na projekt řešený ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi a soukromým sektorem získá téměř 100 milionů korun.

Čtyřletý výzkumný projekt s názvem Jazykověda, umělá inteligence a jazykové a řečové technologie by měl odstartovat začátkem příštího roku. Jeho hlavním cílem je upevnění spolupráce mezi akademickou a komerční sférou při tvorbě a využití velkých jazykových modelů.

Výzkum v oblasti jazykových a řečových technologií již více jak deset let doprovází fenomén konvergence klasické lingvistiky a akademického pohledu na zpracování řeči s moderními metodami založenými na analýze velkých dat, neuronových architekturách a různých typech strojového učení. Nejnověji se jedná o tvorbu a využití velkých jazykových modelů ve výzkumu i aplikacích. Metody umělé inteligence, zejména v oblastech, kde je zapojena komunikace mezi člověkem a AI mluvenou nebo psanou formou, budou klíčové pro modernizaci ekonomiky ve všech směrech, od průmyslové výroby přes energetickou transformaci, digitalizaci státní správy směrem k firmám i občanům až po bezpečnost, ochranu před zneužitím a deepfakes, důvěryhodnost aplikací pro medicínu, školství, obranu apod.

Nový výzkumný projekt posílí spolupráci v rámci konsorcia vedeného Ústavem formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) na Informatické sekci Matematicko-fyzikální fakulty UK a skupinou Speech@FIT na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, vedoucími akademickými pracovišti v oblasti jazykových a řečových technologií. Na projektu se dále budou podílet inovační české firmy, konkrétně Phonexia, MAMA AI Coolma a Phrase, které jako asociovaný partner doplní společnost Seznam.cz.

MFF UK tímto projektem pokračuje v úspěšné spolupráci s komerční sférou při transferu znalostí a technologií, jak lze dokumentovat množstvím dalších projektů podpořených TAČR, Evropskou komisí nebo formou licenčních smluv a smluvního výzkumu.

Kontakt:

prof. RNDr. Jan Hajič, Dr. (ÚFAL MFF UK) – hlavní řešitel projektu