O společném vývoji galaxií a velmi hmotných černých děr
V závěru minulého týdne navštívil Prahu držitel Nobelovy ceny prof. Reinhard Genzel. Jako host Učené společnosti České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy vystoupil v diskusi a dvou přednáškách.
Německý astrofyzik Reinhard Genzel je spoluředitelem Ústavu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku, profesorem na Mnichovské univerzitě (LMU) a emeritním profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy mu byla v roce 2020 udělena Nobelova cena za fyziku, o kterou se dělí spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem.
Veřejný program nobelistovy návštěvy byl rozložen do dvou dní. Ve čtvrtek 20. 4. proběhla nejprve diskuse o infračervené astronomii, o budování astronomických přístrojů, o hvězdách obíhajících kolem objektu Sgr A* a o obecné relativitě. Následovala Bolzanova přednáška o postupném odhalování projevů existence velmi hmotné černé díry ve středu naší galaxie.
Páteční přednáška v trojském areálu Matfyzu se pak věnovala pokroku našich znalostí o vývoji galaxií a o důkazech existence masivních černých děr v galaktických středech, které ukazují pozoruhodný příběh „společné evoluce“ galaxií a velmi hmotných černých děr.
Související odkazy:
- Nobel
laureate Genzel gives Bolzano lecture
(Forum, 21. 4. 2023) - Černá
díra nás neohrozí. Může nám ale nečekaně pomoci, popsal
nobelista
(Seznam Zprávy, 22. 4. 2023)