Ohlédnutí za ICHEP 2024

26. července 2024

Praha hostila v uplynulých dnech 42. ročník konference ICHEP. Už od padesátých let minulého století se v rámci této série každé dva roky prezentují celosvětově nejvýznamnější výsledky částicové fyziky.

ICHEP 2024 (foto René Volfík)

„Mezinárodní konference fyziky vysokých energií ICHEP 2024 je největší konferencí tohoto oboru. Do Prahy přivedla 1 400 účastníků z 55 států světa, kteří si poslechli tisícovku přednášek,“ shrnuje dění Zdeněk Doležal z ÚČJF MFF UK, který byl společně s Tomášem Davídkem předsedou právě uplynulého ročníku.

Celotýdenní konference (18.-24. července) nabídla bohatý odborný program, společenské aktivity i události pro širokou veřejnost, které se soustředily v rámci festivalu Colours of Ostrava a také přímo v Kongresovém centru Praha v podobě unikátní výstavy.

„Konferenci pořádali společně zástupci pěti českých univerzit a dvou ústavů akademie věd. V roli asistentů působilo několik desítek našich studentů, kteří tak získali neocenitelnou možnost účastnit se jednání konference,“ doplňuje Doležal.

Velkou pozornost přilákaly tři diskusní panely. Dva se zabývaly budoucností částicové fyziky a jejími přínosy pro společnost, třetí se věnoval důležitosti vzdělávání a popularizace vědy.

Budoucnost s těmi nejlepšími

Diskusní panel k budoucnosti částicové fyziky (Future of Particle Physics) přivedl k jednomu kulatému stolu jak vedoucí celosvětově nejvýznamnějších laboratoří částicové fyziky, tak zástupce české politické reprezentace a akademické sféry.

Nejznámější mezinárodní laboratoř CERN reprezentovala přímo její generální ředitelka Fabiola Gianotti. Na vysoké úrovni byly zastoupeny také čtyři další národní výzkumné instituce, za něž v diskusi vystoupili ředitelka Fermilab (USA) Lia Merminga, ředitel KEK (Japonsko) Shoji Asai, zástupce ředitelky BNL (USA) Dmitri Denisov a ředitel IHEP (Čína) Yifang Wang.

Ministra pro vědu, výzkum a inovace zastoupil jeho náměstek Pavel Doleček a za MŠMT ČR se zúčastnil Marek Vyšinka, vedoucí oddělení pro výzkumné infrastruktury. Akademickou sféru zastupovali rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka, prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost UK Ladislav Krištoufek a místopředseda AV ČR Jan Řídký.

„Setkávání se a sdílení zkušeností jsou nesmírně cenné hodnoty a je opravdu důležité na to myslet a vyhradit si na tyto ‚měkké dovednosti‘ čas. Dokladem toho je i tato plná posluchárna. A já bych této příležitosti ráda využila k tomu, abych pozvala vaše skvělé vědce k nám. Protože naše laboratoře v CERN jsou k dispozici všem evropským státům. Spolupracovat na základním vědeckém výzkumu částicové fyziky je společným cílem nás všech,“ shrnula na závěr Fabiolla Gianotti.

Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN si letos v září připomíná už 70 let své existence, kterou charakterizují zlomové objevy, Nobelovy ceny (například za částice W a Z v osmdesátých letech nebo Higgsův boson před dvanácti lety) i velké technologické přínosy pro další aplikace a praxi. V současnosti provozuje největší urychlovač částic na světě LHC, dovolující ve srážkách částic i jader studovat hmotu za podmínek, které panovaly ve velmi raném vesmíru.

Porozumění zaručuje úspěch

Celosvětová částicová komunita si je však dobře vědoma, že její činnost je vícerozměrná a další úspěšný vývoj ve fyzice vysokých energií (HEP) nesmí být oddělen od společenských či etických otázek a také od efektivní komunikace a popularizace.

Diskusní panel na toto téma (Communication and Outreach – by all of us – is critical for the future of HEP) přinesl mnoho úhlů pohledu na úlohu vědy jako takovou a specificky též na fyzikální obory. Používaný pojem „outreach“ zahrnuje více aktivit, než se obvykle rozumí pod pojmem popularizace. Je to všechno, čím se daná vědecká komunita otevírá a obrací ke společnosti. Zúčastnili se jej odborníci, kteří „outreach“ vědy a její komunikaci po léta rozvíjejí na nejvyšší úrovni. Matthew Chalmers je fyzik a redaktor CERN Courier, profesorka fyziky na Yale University Sarah Demers se dlouhá léta zapojuje do celé škály propagačních aktivit a Spencer Kelly patří k nejzkušenějším vědeckým novinářům britské BBC. Trojici doplnili excelentní fyzik a popularizátor Paris Sphicas, mimo jiné aktivní v komunikační síti IPPOG, a konečně všem dobře známý televizní novinář a moderátor Daniel Stach.

Moderování se ujali neméně zkušení popularizátoři vědy Connie Potter a fyzik Dave Barney.

Tisíc konferenčních přednášek, posterovou sekci a další program včetně společenského nelze v krátkosti rekapitulovat. Všechny prezentované výsledky znamenají především zpřesňování dosavadních poznatků, výsledky hledání jevů „za standardním modelem“, tedy naznačující nové perspektivní směry bádání a hledání nových částic, které „tu přece někde musí být“, jako například částice temné hmoty. Řečníci postupně představili mnoho unikátních výsledků, diskutovala se budoucnost částicové fyziky po stávajícím projektu LHC a neméně podstatné bylo osobní setkání tolika zástupců částicové komunity.

ICHEP už vlastně jednou „v Praze“ proběhl, ale v roce 2020 to bylo online s ohledem na covidová omezení. Je dobře, že čeští částicoví fyzikové dostali příležitost vše zopakovat, tentokrát „naostro“. Je to potvrzení faktu, že tato oblast výzkumu má v ČR vysokou úroveň a že je přirozenou součástí celosvětových aktivit.

OPMK