Profesor Jungwirth laureátem národní ceny vlády Česká hlava
Hlavní ocenění v rámci soutěže Česká hlava, národní cenu vlády, získal profesor Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR. Mezinárodně uznávaný fyzik, jehož vědecká dráha odstartovala před více než 30 lety na MFF UK, převzal ocenění během nedělního galavečeru v prostorách Fakulty humanitních studií v Troji.
„Jak už to u cen bývá, je potěšující, že někdo věnuje čas a energii podání nominace a že komise tuto nominaci vybrala. Někdo práci naší skupiny fandí a to potěší. Navíc se cena předávala v místě, kam jsme jako matfyzáci během studia chodili do menzy, takže to byl tak trochu návrat po několika desítkách let na místo činu,“ okomentoval pro Matfyz svoje ocenění prof. Tomáš Jungwirth.
Profesor Jungwirth zaujímá v české a světové vědě naprosto mimořádné postavení. S kolegy z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy vytvořil jedno z nejvýznamnějších světových center výzkumu spintroniky. Tento obor mikro a optoelektroniky umožnil rozvoj moderní technologie pevných disků pro ukládání dat v cloudových centrech a v současnosti se spintronické paměti stávají klíčovou komponentou v procesorových čipech. Během uplynulého čtvrt století otevřel Tomáš Jungwirth s kolegy nové unikátní směry výzkumu a vývoje spintroniky. Ve světě je nicméně známý svými výjimečnými schopnostmi propojovat experimentální a teoretický fyzikální výzkum s detailními znalostmi informačních technologií.
V roce 2004 předpověděl se svými spolupracovníky spinový Hallův jev v nemagnetickém vodiči, který je dnes klíčový v oboru relativistické spintroniky a je integrován v součástkách sloužících jako širokopásmové zdroje terahertzového záření i jako mechanismus zápisu informace v nejnovější generaci magnetických pamětí v čipech. Později obrátil pozornost široké odborné veřejnosti k výzkumu spintroniky založené na antiferomagnetech – antiferomagnetická spintronika se jeho přispěním zařadila do mezinárodních cestovních map výzkumu a vývoje budoucích informačních technologií.
Před pěti lety se začal věnovat výzkumu dosud neznámé třídy magnetů, které by v sobě spojovaly výhody feromagnetů a antiferomagnetů. To přivedlo Jungwirthův tým k objevu a následnému experimentálnímu potvrzení existence altermagnetismu.
Fyzikální dráhu zahájil studiem na MFF UK. Jak sám přiznává, první ročník si musel zopakovat „díky“ nesplněné zkoušce z magnetismu. „Jestli to ovšem nějak souvisí s dnešním hlavním zaměřením naší práce, netuším,“ směje se Tomáš Jungwirth. Působil na Indiana University a University of Texas. Od roku 2007 vede Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR. Současně působí jako profesor na Fakultě fyziky a astronomie na University of Nottingham ve Velké Británii.
Kompletní medailonek prof. Jungwirtha je dostupný na stránkách České hlavy.
Související:
Absolvent Jakub Podgorný získal ocenění Česká hlava
OPMK