Stáž na Matfyzu pomohla zvýšit odolnost strojového učení

20. srpna 2024

Letos poprvé umožnily Nadace Neuron a Nadační fond IOCB Tech dvěma nadaným izraelským studentům stáž na MFF UK, kde se mohli věnovat výzkumu v oblastech umělé inteligence a ochrany kulturního dědictví.

Kfir Shtokhamer z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se během své stáže soustředil na problematiku tzv. nepřátelských vzorů ve strojovém učení, konkrétně u modelů pro rozpoznávání obrázků. „Můžeme si představit obrázek kočky, ke kterému přidáme speciálně vytvořený šum, tedy nepřátelský vzor. Pro lidské oko bude obrázek stejný, ale model v něm uvidí něco úplně jiného, třeba autobus,“ vysvětluje docent Martin Pilát, mentor Kfira Shtokhamera. Cílem Kfirovy stáže bylo zvýšit odolnost těchto modelů proti nepřátelským vzorům. To se mu podařilo o několik procentních bodů. Jeho výzkum tak nabízí potenciál pro další zlepšení strojového učení.

Nitay Yehezkely rovněž z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se v rámci své stáže věnoval luštění hebrejských nápisů na židovských náhrobcích v Praze a přilehlém okolí pomocí umělé inteligence. „České židovské hřbitovy jsou důležitou databází historických údajů o židovském obyvatelstvu na českém území. Vlivem času se však některé nápisy staly pro lidské oko nečitelné,“ vysvětluje Yehezkely. „Cílem mého projektu bylo usnadnit výzkum židovských památek a přispět k zachování židovského kulturního dědictví tím, že umožníme interpretaci nečitelných nápisů.“

Stáže se uskutečnily v rámci třetího ročníku programu Neuron & IOCB Tech Internships in Israel, za nímž stojí Nadace NeuronNadační fond IOCB Tech. „Naším cílem je umožnit studentkám a studentům z českých univerzit seznámit se s tím, jak izraelské akademické prostředí aktivně podporuje transfer vědeckých poznatků a technologií do praxe. Právě úspěšný izraelský přístup pro nás může být velkou inspirací, a proto je podpora těsnějších kontaktů a včasného získávání zkušeností tak důležitá,“ říká dr. Barbara Eignerová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech.

Nadace Neuron zaštítila celý organizační proces stáže, od propojení s mentory až po exkurze. V důsledku pokračujícího konfliktu a zhoršené bezpečnostní situace v Izraeli doznal program v letošním roce zásadní změny. „Program stáží, kdy se mladí studenti inspirují izraelským vědecko-byznysovým přemýšlením, jsme letos poprvé otočili, aby se naopak izraelští studenti mohli seznámit s českým prostředím a případně obohatili studenty v Čechách,“ říká ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron Monika Vondráková.

TZ Nadace Neuron