Tříkrálové přání děkana MFF UK
Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti,
na začátku nového roku 2025 bych se rád opět ohlédl alespoň za některými úspěchy, kterých v uplynulém roce dosáhli studenti a zaměstnanci naší fakulty. A jako každý rok je mi trochu líto, že v rámci této stručné rekapitulace nemohu jmenovitě uvést všechny.
Především bych chtěl s velkým potěšením konstatovat, že se „rodina“ ERC grantů na Matfyzu rozrůstá. Dva ERC Consolidator granty získali doc. Ondřej Pejcha (ÚTF) a doc. Martin Setvín (KFPP). ERC CZ granty na fakultě nově řeší doc. Stanislav Nagy (KPMS) a dr. Pavel Veselý (IÚUK). K mezinárodní spolupráci a otevřenosti fakulty vůči světu přispějí nepochybně i granty Junior Star (GAČR), které realizují dr. Martin Rejhon (FÚUK) a dr. Samuel W. Braunfeld (IÚUK). Neméně významný je grant z evropského programu Horizon Europe (schéma ERA Chair), který umožní vznik mezinárodního výzkumného centra AGATHE (Algorithmic Game Theory in Socioeconomics) pod vedením prof. Martina Loebla (KAM). Témuž rovněž gratuluji ke zvolení předsedou Učené společnosti ČR.
Také vědecká, pedagogická a organizační práce dalších kolegyň a kolegů byla v uplynulém období více než jednou oceněna. Medaili Učené společnosti za zásluhy o rozvoj vědy obdržel prof. Jaroslav Nešetřil (IÚUK) a Cenu Učené společnosti v kategorii mladší vědecký pracovník získala doc. Lenka Slavíková (KMA). The International Magnesium Society udělila Mezinárodní cenu za zvláštní přínos v oblasti inovací hořčíkových slitin prof. Kristiánu Máthisovi (KFM) a dr. Ondřej Dušek (ÚFAL) se stal laureátem AI Award za mimořádné úspěchy v oblasti generování přirozeného jazyka.
Cena Bedřicha Hrozného za mimořádný tvůrčí počin patřila publikaci Quantum Turbulence (Cambridge University Press), jejímž hlavním autorem je prof. Ladislav Skrbek (KFNT). Tomu bych chtěl také poděkovat za dlouholetou práci ve vedení fakulty, kde po více než jedno volební období zastával post proděkana pro rozvoj. Na vlastní žádost tuto funkci opustil ke konci mého prvního volebního období. Má trvalé zásluhy na výstavbě nového pavilonu IMPAKT, důsledné obnově trojského areálu fakulty a mnoha dalších organizačně technických činnostech. Jeho dlouholetá práce nepochybně přispěla ke zlepšení technických podmínek a zázemí pro výuku i výzkum v rámci fakulty.
Méně obvyklým úspěchem, který však dokládá, že věda, výzkum i výuka na Matfyzu nacházejí ve velké míře praktické uplatnění, je americký patent pro simultánní překlad řečí z více jazykových zdrojů, který byl přiznán doc. Ondřeji Bojarovi a dr. Dominiku Macháčkovi (oba z ÚFAL).
Velmi úspěšní byli i mnozí naši absolventi. Mezi dalšími zejména dr. Jakub Podgorný získal za svoji práci o rentgenovém záření černých děr jak Cenu Česká hlava, tak cenu GAUK. Neméně významné ocenění The International Stefan Banach Prize obdržel od Polské matematické společnosti dr. Dalimil Peša za svůj výzkum v oblasti prostorů funkcí.
V mezinárodní i národní konkurenci obstáli (tradičně) dobře také naši studenti. V 31. ročníku Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka získal v celoevropské konkurenci první místo v mladší kategorii student Matej Vasky. Tým ve složení Jiří Kalvoda, Josef Minařík a Adam Rajský pak obhájil v celosvětové programátorské soutěži ICPC (International Collegiate Programming Contest) v silné konkurenci 120 týmů velmi dobré 40. místo. Tradičně výborné výsledky pak přinesla účast našich studentů ve SVOČ. Několik prací našich doktorandek a doktorandů získalo ocenění na významných mezinárodních konferencích, ať už v oblasti fyziky, matematiky nebo informatiky.
Rád bych připomněl také první ročník Matouškovské přednášky, kterou na konci května proslovil prof. Gil Kalai. Matematická Jarníkovská a fyzikální Strouhalovská přednáška tak díky tomu dostaly třetího, informatického sourozence.
Fakulta pořádala a spolupořádala také řadu odborných konferencí, jejichž úplný výčet by zabral příliš mnoho místa. Jmenovitě chci upozornit pouze na celosvětovou konferenci částicové fyziky ICHEP (International Conference on High Energy Physics), jejíž 42. ročník hostila právě Praha za spolupředsednictví prof. Zdeňka Doležala (ÚČJF). Stačí uvést jen čísla – 1400 účastníků z 55 zemí světa a zhruba 1000 přednášek, přednesených během týden trvající konference v různých panelech. Tato akce svým významem poukázala na fakt, že v některých oblastech výzkumu dosahuje Česká republika i naše fakulta skutečně špičkové úrovně.
Závěrem bych rád připomněl s nemalým zármutkem dva kolegy, kteří nás v loňském roce natrvalo opustili. Prof. Jaroslav Král patřil k průkopníkům softwarového inženýrství, byl autorem základních učebnic z oblasti informačních systémů a také členem vědecké rady naší fakulty.
Celosvětová vědecká komunita a česká společnost se pak musely hned z kraje uplynulého roku vyrovnat také se ztrátou prof. Jiřího Bičáka, jehož působení nelze shrnout několika větami. Neváhám ho však označit za jednoho z formujících faktorů celé naší fakulty, pedagoga mnoha generací, čestného, upřímného a vždy korektního člověka.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky,
milí studenti,
v září roku 2024 jsem vstoupil do svého druhého čtyřletého funkčního období ve funkci děkana MFF UK. Chtěl bych říct, že si podpory, které se mi dostalo v podobě opětovného zvolení do čela fakulty, velmi vážím a děkuji za ni. V souvislosti s tím došlo k drobné změně ve složení vedení fakulty. Na pozici proděkana pro rozvoj, uvolněnou prof. Skrbkem, přešel prof. Franc a novým proděkanem pro fyzikální sekci se místo něj stal doc. Pavlů. K 1. lednu 2025 byla také v souladu s předpisy jmenována nová vědecká rada MFF UK. Jsem přesvědčen o tom, že spolupráce jak s členkami a členy VR MFF UK, kteří v ní působili už v minulém období, tak s pěti novými členy tohoto důležitého grémia, bude stejně dobrá jako v případě vědecké rady předchozí.
Milí
přátelé,
přeji Vám co nejúspěšnější rok 2025 a v něm zejména hodně zdraví a osobní spokojenosti.
doc. RNDr. Mirko Rokyta, CSc.
děkan MFF UK