V centru Malach ožívá historie už 14 let
V pondělí 22. ledna se na Malé Straně uskutečnilo výroční setkání Centra vizuální historie Malach. Pracoviště, které poskytuje přístup k několika desítkám tisíc očitých svědectví o tragických událostech 20. století, navštěvují badatelé, studenti i široká veřejnost. Rozsáhlé audiovizuální záznamy slouží také jako „tréninková“ data při vývoji nových počítačových technologií.
„Centrum vzniklo před 14 lety a od samého počátku je Matfyz hostitelskou institucí. Jsme velice rádi, že tato tradice pokračuje dál,“ zahájila 14. výroční konferenci Centra vizuální historie (CVH) Malach v malostranské posluchárně doc. Barbora Vidová Hladká, vedoucí Ústavu formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) MFF UK. Malostranská budova Matfyzu je jedním z několika mála míst na světě, která zpřístupňují sbírky audiovizuální historie včetně rozsáhlého digitálního archivu americké Nadace Šoa (USC Shoah Foundation). Ten obsahuje více než 55 tisíc rozhovorů s přeživšími holokaustu a dalších genocid, ke kterým došlo v průběhu 20. století.
Audiovizuální materiály slouží expertům v oblasti automatického zpracování jazyka, například při vývoji překladačů, ale také – a to především – v rámci společenskovědního bádání a ve vzdělávání. CVH Malach umožňuje prostřednictvím šesti počítačů práci nejen s materiály Nadace Šoa, ale také Fortunoffova videoarchivu (Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies), archivu Asociace židovských uprchlíků (Refugee Voices) a Jewish Holocaust Center v Melbourne.
O práci s archivními záznamy hovořila v rámci dopoledního programu 14. setkání například profesorka Kateřina Králová. Historička a vedoucí Výzkumného centra paměťových studií při Institutu mezinárodních studií UK mimo jiné nastínila životní trajektorie několika řeckých židů, kteří přežili holokaust. Téma zpracovala do publikace Homecoming: Holocaust Survivors and Greece, 1941–46, jež by měla brzy vyjít u nakladatelství Brandeis University Press.
Odpoledne patřilo na Malé Straně především mladé generaci. Michal Výborný dochází do Malachu pravidelně. Téma holokaustu ho zaujalo už na základní škole. „Zkoumám různé aspekty života v koncentračních táborech, zejména mě zajímají osudy dozorkyň,“ zmínil se mladý badatel, který už svými poznatky přispěl například do americké učebnice o holokaustu.
Centrum Malach každoročně vyhlašuje komiksovou soutěž určenou pro středoškoláky a žáky základních škol. Ti mají za úkol výtvarně zpracovat vybraný úsek z vyprávění pamětníka. Odezva ze škol bývá každoročně vysoká, letos však zlomila všechny rekordy. Z téměř 60 přihlášených prací porota vybrala 7 vítězů, kteří byli slavnostně vyhlášeni na závěr 14. setkání CVH Malach.
Vítězové komiksové soutěže:
Mladší žáci
- Jan Petrášek (Gymnázium Václava Hraběte)
- Matyáš Trpišovský (ZUŠ Ledeč nad Sázavou)
- Tomáš Vítovec (Základní škola Zdounky)
Starší žáci
- Barbora Rousová (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu)
- Lucie Šedivá (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu)
- Alexandra Zídková (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu) a Barbora Králová (SPŠS Lipník nad Bečvou)
Celý článek na matfyz.cz.
OPMK, foto Tomáš Rubín