Vědkyně Markéta Tomková první laureátkou Ceny Czexpats in Science
Ve středu 27. března se v prostorách Univerzity Karlovy uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvního ročníku Ceny Czexpats in Science. Ocenění, které je určeno pro české vědce působící v zahraničí, získala absolventka Matfyzu a Oxfordské univerzity specializující se na výzkum rakoviny Markéta Tomková.
Laureátka Markéta Tomková (uprostřed) s ředitelem Czexpats in Science Matoušem Glancem a členkou správní rady Markétou Icha Kubánkovou (foto: Jan Havlík)
Cena Czexpats in Science, kterou uděluje stejnojmenný spolek a společnost DIANA Biotechnologies, má za cíl podpořit a veřejně ocenit práci a úspěchy českých vědců v zahraničí. Určena je mladým badatelům napříč obory, kteří si i přes své zahraniční působení udržují silné pouto k České republice. Do prvního ročníku bylo nominováno 37 talentovaných mladých badatelů a badatelek, z nichž odborná porota vybrala dr. Markétu Tomkovou.
Markéta Tomková vystudovala na MFF UK informatiku, po magisterském studiu zamířila na Oxfordskou univerzitu, kde informatické znalosti propojila s výzkumem v oblasti přírodních věd. V roce 2023 na Oxfordu založila badatelský tým, který se specializuje na studium mutací a epigenetických změn způsobujících rakovinu. „Markéta Tomková svým výzkumem v oblasti genomiky a sekvenování DNA přispívá k lepšímu porozumění vzniku rakoviny a nabízí nové možnosti její prevence a léčby. Ve svém týmu pravidelně hostí studenty a postdoktorandy z ČR a aktivně se věnuje popularizaci vědy,“ píše se v tiskové zprávě spolku Czexpats in Science.
Tomková využívá výpočetní modely k rozboru mechanismů způsobujících rakovinu založených na velkých souborech dat. Výsledky bádání jsou pak ověřovány ve specializovaných laboratořích. „Podobně jako se detektivové snaží hledat stopy na místě činu a vypátrat jednotlivé podezřelé, my měříme mutace v DNA nádoru a pomocí výpočetních a experimentálních metod se snažíme rozklíčovat, co tyto mutace způsobilo a jak vznikly,“ popisuje badatelka v rozhovoru, který vznikl u příležitosti jejího ocenění pro časopis WIRED.
Od zástupců iniciativy Czexpats in Science převzala Markéta Tomková finanční prémii a skleněnou sošku z dílny českých designerů Kláry Janypkové a Tomáše Kučery.
OPMK