Video Hunter ulovil další cenu
Vyhledávací nástroj vyvíjený studenty informatiky na Matfyzu zabodoval na mezinárodní soutěži Video Browser Showdown (VBS), která se konala 5. února v thajském Bangkoku.
Nástroj, který umožňuje efektivní vyhledávání ve velkých kolekcích video záznamů, v Bangkoku představil vedoucí projektu Dr. Jakub Lokoč se svým studentem Bc. Gregorem Kovalčíkem. První místo v soutěži, jež každoročně doprovází mezinárodní konferenci MultiMedia Modeling, vybojovali v silné konkurenci osmi dalších týmů z celého světa.
Soutěž prověřila schopnost nástroje rychle vyhledat na základě přehrané krátké sekvence nebo textového zadání konkrétní scénu mezi šesti sty hodinami záznamů. „Způsob zadání se snaží modelovat reálné situace, jako je například hledání pohřešovaného dítěte nebo podezřelé osoby v záznamech pouličních kamer. To jsou zároveň i příklady možného budoucího využití nástroje v praxi,“ přibližuje průběh soutěže zúčastněný student Bc. Gregor Kovalčík.
Není to přitom poprvé, co si „Video Hunter“ z dílny Matfyzu odnáší ocenění z prestižní soutěže. „S předchozí verzí nástroje vyhrál současný doktorand Matfyzu Adam Blažek kromě dvou starších ročníků soutěže VBS také soutěž diplomových prací IT SPY a získal cenu děkana,“ říká Dr. Lokoč, který projekt vede už déle než čtyři roky.
Dr. Lokoč a jeho studenti Bc. Gregor Kovalčík a Tomáš Souček nedávno celý nástroj kompletně přepracovali, postavili na nových principech včetně využití moderních technologií z oblasti strojového učení, a po třech letech se ve VBS vrátili na první příčku. „Dostali jsme se do povědomí řady výzkumných týmů z celého světa a získali zajímavé nabídky ke spolupráci. Já sám jsem byl přizván do organizačního výboru soutěže,“ okomentoval dosah vítězství Dr. Lokoč.
Vítězný tým působí ve výzkumné skupině SIRET doc. Tomáše Skopala na katedře softwarového inženýrství MFF UK. Skupina se věnuje různým aspektům podobnostního vyhledávání v nestrukturovaných datech, ať jsou to právě techniky z oblasti multimedia retrieval, databázové indexování podobnosti, detekce internetového malwaru nebo v současné době také doporučující systémy a analýza multimediálních dat v personalizovaných prostředích. Část členů skupiny se věnuje také bioinformatice a chemoinformatice.
– OPMK –
— Martin Nečaský (@MartinNecasky) 23. února 2018
Související: | Jakub Lokoč a Gregor Kovalčík hosty pořadu Studio 6 Víkend (ČT24, 3. 3. 2018) |
---|