VideoHunter přiblížil středoškolákům umělou inteligenci
Jak ovládla svět technologie ze strojového překladu? Co dnes dokáže programátor s nástroji umělé inteligence (AI)? A jak funguje vyhledávač videí vyvíjený studenty informatiky? Nejen to se dozvěděli středoškoláci, kteří minulý čtvrtek dorazili na letní workshop VideoHunter na Matfyzu.
„Jeden uznávaný vědec již před pár lety vyslovil hypotézu, že všechno, co běžný člověk rozhodne do jedné sekundy, bude v budoucnu možné perfektně zautomatizovat strojovým učením. Jinými slovy, všude tam, kde není potřeba komplexní kvalifikace pro rychlá rozhodnutí, hrozí, že lidskou práci nahradí stroje,“ říká Jakub Lokoč, hlavní organizátor akce VideoHunter na Matfyzu, která se minulý týden uskutečnila v sídle Informatické sekce na Malé Straně.
Cílem letního workshopu bylo přiblížit středoškolákům umělou inteligenci, seznámit je s některými jejími nástroji a také upozornit na změny, které s sebou AI přináší mimo jiné na pracovní trh. „Technologie, které dnes vznikají, budou za 15–20 let výrazně ovlivňovat naše životy a je důležité se v nich co nejdříve začít orientovat. Mimo jiné i proto, aby si člověk nevybral obor, po kterém už třeba později nebude tak velká poptávka. Proto jsem velmi rád, že naše akce vzbudila takový zájem,“ podotkl Lokoč, který působí jako docent na Katedře softwarového inženýrství.
Na sedm desítek studentů pražských gymnázií si během čtvrtečního odpoledne vyslechlo trojici přednášek, jejichž společným tématem bylo strojové učení. Ondřej Bojar z Ústavu formální a aplikované lingvistiky přiblížil principy strojového překladu – technologie, která vyřešila řadu problémů nejen v samotném překladu z jednoho jazyka do druhého, ale našla uplatnění v mnoha dalších oblastech a mimo jiné dala základ i velkým jazykovým modelům typu ChatGPT.
Strojové učení a umělá inteligence už vstoupily také do světa programování, například v podobě aplikace Copilot, která umí automaticky dopisovat kódy. Na to upozornil ve své přednášce Petr Škoda z Katedry softwarového inženýrství, který uvedl, že programátoři, kteří tuto aplikaci využívají, jsou až dvakrát rychlejší. O svoji práci se však podle něj bát nemusejí, díky podobným nástrojům získají čas, který pak budou moci věnovat jiným úlohám.
V poslední přednášce se studenti dozvěděli o moderních modelech pro hledání ve videu a připravili se také na praktickou část programu. Pod dohledem doc. Lokoče totiž na Matfyzu již několik let vznikají softwarové nástroje umožňující rychlé vyhledávání v tisícihodinových video archivech. Vyhledávače z Matfyzu, na kterých spolupracují i studenti bakalářského stupně informatiky, už čtyřikrát obsadily první místo na prestižní mezinárodní soutěži Video Browser Showdown. Ta se stala inspirací pro druhou část workshopu, „video hunt“, při kterém si účastníci sami vyzkoušeli práci s nově vyvíjeným nástrojem, který je založen na modelech strojového učení.
Úkolem bylo co nejrychleji pochopit všechny vyhledávací funkce nástroje a zorientovat se v tom, jak se chovají použité modely pro různé dotazy. Poté bylo potřeba využít tyto dovednosti při hledání konkrétních scén, které byly prezentovány všem soutěžícím vždy současně na dataprojektoru. „Řešily se úlohy typu ‚najděte předem popsanou scénu v rozsáhlém video archivu, máte na to pět minut‘. Celkově se ukázalo, že se studenti naučili velice rychle vyhledávač používat a úspěšně řešit i relativně složité úlohy,“ zhodnotil výkony soutěžících hlavní organizátor.
Až do posledního kola bylo kvůli vyrovnaným výkonům těžké odhadnout, kdo obsadí prvních pět míst s cenami od partnera a sponzora akce, skupiny RSJ. Po velmi napínavém souboji nakonec první místo obsadil tým studentů z Gymnázia Christiana Dopplera, druhé místo vybojovali zástupci Gymnázia Jana Keplera. Výrazy ve tvářích ale naznačovaly, že se bavili všichni účastníci soutěže, což bylo, vedle prohloubení znalostí, dalším cílem celé akce.
Druhý ročník akce VideoHunter proběhne za rok, v září 2025. Hlásit se do něj mohou studenti středních škol nejen z Prahy.
OPMK