Výbojný Matfyz FEAT
Celkem 6 týmů finalistů složených ze středoškolských studentů přivezlo do Prahy své fyzikální pokusy. Zúčastnili se druhého ročníku soutěže Matfyz FEAT. Nakonec zvítězil Teslův transformátor.
Finále druhého ročníku soutěže Matfyz FEAT zahájil v budově Fyzikální sekce MFF UK na Karlově proděkan pro PRopagaci dr. Martin Vlach. V průběhu pátečního odpoledne nebylo lehké z dobře připravených prezentací vybrat nejlepší nápad na fyzikální experiment. „Těší nás váš zájem o fyziku, třeba vás zde jednou budeme potkávat jako studenty Matfyzu,“ přivítal soutěžící dr. Vlach. Odborná porota následně hodnotila prezentaci pokusů, jejich odbornou úroveň i originalitu nápadu.
Jako první prezentoval svůj pokus tým z Gymnázia Ch. Dopplera, který v loňském roce získal hlavní cenu. K Olivii Franklové a Kristýně Kořenské se však ve druhém ročníku přidal spolužák Ivan Žižka. Trojici zaujala vznášející se tělesa, a proto letos do soutěže přivezli levitující magnet.
Oliver Klimt a Václav Mikulec z Gymnázia Jana Nerudy předvedli poměrně rozměrnou aparaturu na měření elektromotoru, tzv. Pronyho brzdu. Záznam měření prováděli pomocí počítače a celá aparatura měla skutečně skoro profesionální vzhled. Olga Leskovjanová, Adam Hrnčiřík a Václav Trličík z Gymnázia Vsetín zaujali maketami nejužívanějších typů elektráren v Čechách, které při zapojení příslušného zdroje energie rozsvítily diodu.
Téměř nedostižný však byl Teslův transformátor, který sestrojili Vladimír Pokorný a Martin Mičulka z Purkyňova gymnázia ve Strážnici. Představili prakticky plnohodnotné experimentální zařízení, které se navíc dá rozložit a s trochou dobré vůle transportovat (třeba nejen kvůli soutěži) přes celou republiku.
Gymnázium Ch. Dopplera letos prezentoval také Jakub Marek. Sestrojil sice menší, ale také plně funkční Teslův transformátor. Kromě VN zdroje z televize realizoval primán Jakub celou konstrukci sám. Za povšimnutí stály například kondenzátory z PVC trubek, alobalu a molitanu.
Poslední předvedená pomůcka v sobě zahrnovala dokonce šest pokusů. Autorem tzv. cool nabíječky je Jiří Zdeněk z VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí. Pomůcka umožňuje v hodinách fyziky ilustrovat fungování měniče napětí, různé přeměny energie (chemický článek, fotovoltaika) nebo demonstovat měření vodivosti a hustoty.
„Mohu konstatovat, že v letošním roce byla úroveň prezentovaných experimentů, až na drobné výjimky, o řád vyšší, než v loňském ročníku. Projekty skutečně splňují hlavní myšlenku soutěže, totiž navrhnout jednoduchý experiment, který lze prezentovat prakticky kdekoliv a názorně ukáže fyzikální principy,“ zhodnotil autor soutěže doc. Pavel Svoboda.
Cena Matfyz FEAT:
Klasický Teslův transformátor: Vladimír Pokorný, Martin Mičulka
(Purkyňovo gymnázium Strážnice)
Cena pro řešitele do 16 let:
Magnetická levitace: Olivie Franklová, Kristýna Kořenská, Ivan Žižka
(Gymnázium Ch. Dopplera, Praha)
Aparatura na měření vlastností elektromotoru: Oliver Klimt, Václav Mikulec
(Gymnázium Jana Nerudy Praha)
Optimalizace Teslova transformátoru: Jakub Marek (Gymnázium Ch.
Dopplera Praha)
Cena poroty:
Cool nabíječka: Jiří Zdeněk (VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí)
Všichni soutěžící na závěr svých prezentací děkovali svým učitelům, kteří je ke tvorbě pokusů inspirovali a v mnoha případech pomáhali s realizací. Po udělení cen pořadatelé zdůraznili, že je příjemně překvapila vzrůstající kvalita a úroveň experimentů. Už teď se můžeme těšit, co dobrého do třetice přinese Matfyz FEAT v roce 2015.
- OMK -