Jeden stream s informatikou – 28. 1. 2025 odpoledne
Na konec ledna připravujeme živě vysílaný stream krátkých přednášek na aktuální témata dnešní informatiky. Dotazy bude možné pokládat předem prostřednictvím aplikace Slido, stejně tak se můžete zeptat našich přednášejících v průběhu přenosu. Připojte se k nám a poznáte, že skutečná informatika je mnohem víc, než programování.
Všechny informace budeme průběžně upřesňovat.
Předběžný program
Data jako nový
zdroj: Jak je zkrotit
Mgr. Petr
Škoda, Ph.D.
V dnešní době lidé a firmy produkují obrovská množství dat, která mají potenciál přinášet hodnotu. Problémem však je, že tato data často nelze snadno najít nebo využít, protože jsou roztroušená v tzv. datových silech. Firmy, které se naučí svá data efektivně využívat, nejenže poskytují lepší služby, ale také fungují mnohem efektivněji. Klíčovou otázkou tedy je, jak si v datech udělat pořádek.
Petr Škoda získal doktorát za práci v oblasti chemické informatiky. Účastí v řadě projektů rozšířil své zaměření na vývoj webových aplikací, správu dat a sémantické technologie. Tyto oblasti reflektuje ve svém výzkumu, jehož cílem je umožnit lidem i umělé inteligenci získat z dat maximum.
Chyby v software: Jak na ně?
doc. RNDr. Jan
Kofroň, Ph.D.
V programech jsou chyby, všichni jsme se s nimi už setkali. V této přednášce ukážu, jaké důsledky mohou chyby mít a jak je hledat a předcházet jim. A to všechno pomocí exaktních metod.
Jan Kofroň je docentem na Katedře distribuovaných a spolehlivých systémů. Vyučuje programování a zejména předměty týkající se ověřování správnosti programů a hledání chyb, čemuž se věnuje i ve svém výzkumu. Je spoluautorem několika desítek vědeckých publikací.
Předpovídání
dějin hudby
MgA. Jan Hajič, Ph.D.
Vývoj kultury má zákonitosti, které jsou popsatelné matematicky, podobně jako například vývoj živočišných druhů. Díky tomu můžeme zkusit cestovat zpátky v čase, například ke kořenům evropské hudební tradice — gregoriánského chorálu. Jak zněly jeho melodie, než se začaly zapisovat v notách?
Jan Hajič ml. je vědecký pracovník na MFF UK, kde vede výzkumnou skupinu výpočetního zpracování hudby. Tento obor také vyučuje. Zároveň je aktivním muzikantem – cembalistou: absolvoval studium na JAMU, hrál i s Českou filharmonií, a jeho hudební skupina vystupuje na festivalech staré hudby.
Multi-agentní
plánování cest – od počítačových her k automatizovaným
skladištím
RNDr. Jiří
Švancara, Ph.D.
Multi-agentní plánování cest má za úkol navigovat agenty, aniž by došlo ke kolizím. Tuto úlohu je potřeba řešit například v mnohých počítačových hrách, automatických skladištích a v blízké budoucnosti dost možná i na automatizovaných křižovatkách. V rámci přednášky si představíme pár základních přístupů k řešení tohoto problému.
Jiří Švancara je v současné době odborným asistentem na MFF UK, kde i studoval. Hlavním směrem jeho výzkumu je řešení problému multi-agentního plánování. Speciálně se zaměřuje na řešení pomocí převodu na jiné formalizmy, jako je například problém splnitelnosti.
Staňte se
inspirativním učitelem informatiky
Mgr. Štěpánka
Baierlová
Učitelství informatiky je inspirativní a naplňující povolání. Připojte se k rozhovoru s naší absolventkou Štěpánkou Baierlovou, která vyučuje na ZŠ a gymnáziu Labyrinth v Brně. Zároveň je průkopnicí moderních výukových metod ve výuce informatiky, pořádá webináře a školení pro učitele a inspiruje k inovacím ve vzdělávání. V roce 2020 získala cenu Global Teacher Prize Czech Republic. Dozvíte se, jak můžete aktivně ovlivňovat budoucnost českého školství a proč je učitelství informatiky oborem, kde se nikdy nebudete nudit.
Štěpánka Baierlová vystudovala učitelství na MFF UK v Praze. V ZŠ a gymnáziu Labyrinth v Brně se zaměřuje na matematiku, informatiku a robotiku. Ve svých hodinách staví na konstruktivistickém pojetí výuky, snaží se na žáky přenášet nejen aktivitu, ale i odpovědnost za své učení. Nad svou prací hodně přemýšlí a neustále hledá nové cesty, které naše školství posunou o kousek dál. Věnuje se vzdělávání a podpoře pedagogů v oblasti nové informatiky, formativního hodnocení a didaktiky matematiky. Jejím aktuálním tématem je podpora žákovského učení pomocí efektivních učebních strategií. V roce 2020 získala odbornou cenu Global Teacher Prize Czech Republic a o rok později postoupila do světového finále mezi TOP 50 inspirativních učitelů světa.
Předchozí ročníky: