Noc vědců

27. září 2019

Celorepubliková vědecko-popularizační akce


Matfyz na Přírodovědecké fakultě UK

18:20–19:10 Matematika ze Springfieldu
RNDr. Tereza Bártlová, Ph.D.
Co mají společného matematika a animovaný seriál Simpsonovi? Na první pohled se možná může zdát, že vůbec nic. Ve skutečnosti jsou ale díly tohoto seriálu naplněny řadou matematických triků. Přednáška bude koncipována jako ochutnávka nejlepších matematických hříček, které se v seriálu objevují. Nebudou samozřejmě chybět ani ukázky ze seriálu.
20:00–20:50 Změna klimatu v zajetí mýtů a polopravd
Mgr. Michal Žák, Ph.D.
Změna klimatu představuje jednu z největších výzev lidstva v  současnosti. I přes značnou komplikovanost klimatického systému Země je zřejmé, že lidská činnost se na pozorovaných změnách podílí rozhodující měrou a do budoucna bude tento vliv ještě významnější.
Přesto se stále objevují názory a argumenty, které se snaží vliv člověka na klima bagatelizovat. Tyto argumenty přinášejí často i ve svých oborech renomovaní odborníci, kteří ale nejsou klimatology. V  přednášce se pokusíme uvést na pravou míru tyto názory a zasadit je do současných znalostí klimatologie.
21:40–22:30 Elektřina z jablka, tuňáka, plácačky na mouchy a dalších běžných věcí
Vít Boček a kol.
Už jste někdy vyráběli elektřinu pomocí chipsů nebo tuňáka? Myslíte si, že to není možné? Elektřinu lze vyrábět takřka pomocí čehokoliv. Prozkoumáme tyto netradiční způsoby její výroby a podíváme se na zajímavé elektrické experimenty. Také vyzkoušíme perpetuum mobile – a ne jedno, hned několik.
Venkovní stánky Astrobus
Fyzika světla
Fyzika do vlastních rukou
Vnitřní stánky Československo 38-89
Triky matematiky

Matfyz na Právnické fakultě UK

Stánek Počasí a klima – modely stvořené z chaosu
Mgr. Michal Belda, Ph.D. / Mgr. Peter Huszár, Ph.D. / Štěpán Šubík
Předpověď počasí a klimatu patří k nejsložitějším fyzikálním a  matematickým problémům. Chaotický charakter diferenciálních rovnic, obrovský rozsah prostorových a časových škál a procesů tvořících atmosférickou fyziku, znamenají, že ani nejrychlejší superpočítače světa nedokáží spolehlivě předpovědět počasí na více než několik dní dopředu. Na Katedře fyziky atmosféry řešíme modely počasí, klimatu a atmosférické chemie, které nám dávají nejen odpovědi na otázky ohledně budoucího vývoje, ale také pomáhají vlastnímu výzkumu atmosféry.


www.noc-vedcu.cz | Facebook