3D tisk a výroba drobných dílů
3D tisk se v dnešní době začíná čím dál více prosazovat jako metoda na velmi rychlé prototypování i menší sériovou výrobu součástek. V současné době existuje mnoho různých typů 3D tiskáren umožňujících tisknout z široké škály materiálů včetně plastů, kovů a keramiky. Tiskárny umožňující tisk z kovů nebo keramiky jsou stále velmi drahé – v řádu miliónů korun. Naproti tomu tiskárny pracující s polymery jsou již velmi dostupné s pořizovací cenou již od několika tisíc korun a mají velmi levný provoz. Některé z nich dosahují vysoké přesnosti výroby srovnatelné se soustruženými výrobky.
V současné době existují dva základní způsoby 3D tisku z polymerů – Fused filament fabrication (FFF) také známý jako Fused deposition modeling (FDM) a stereolithography apparatus (SLA). V prvním případě (FFF/FDM) výrobek vzniká z roztaveného polymeru, který je vytlačovaný přes zahřátou trysku. Ve druhém případě (SLA) vzniká objekt postupnou UV polymerizací celých vrstev z monomeru přes masku tvořenou pomocí LCD.
Na KMF tiskárny využíváme pro výrobu dílů potřebných pro modifikace experimentálních zařízení. Některé materiály (například PETG) jsou velmi dobře kompatibilní s vakuem a umožňují tak rychlou a levnou výrobu součástek určených dovntř vakuových komor. Jako příklad je možné uvést námi vytvořený time-of-flight filter naměření rychlosti nanočástic, který byl z větší části vytištěn a k jiný způsob výroby některých součástek než 3D tisk pravděpodobně ani není možný.
V současné době na KMF máme instalovány oba dva druhy 3D tiskáren a to konkrétně dva kusy Prusa i3 MK3S, které patří mezi to nejlepší, co je v současnosti vrámci FFF/FDM k dispozici, a jeden kus SLA tiskárny Anycubic Photon Mono 6K s velku tiskovou plochou (včetně mycí a vytvrzovací stanice).