Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK)
Programové období: 2021 – 2027
Alokace: 90 mld. Kč
Priorita 1: výzkum a vývoj (43 mld. Kč)
Priorita 2: vzdělávání (47 mld. Kč → 19 mld. na VŠ)
Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel.
Priorita 1: Výzkum a vývoj
Cílem podpory výzkumu a vývoje musí být rozvoj špičkových kapacit (jak v oblasti infrastrukturní, tak v oblasti lidských zdrojů včetně zvýšení schopnosti lépe využít potenciál kvalifikovaných žen), prohlubování znalostního potenciálu, kterým subjekty v ČR disponují, soustředění se na aktuální a budoucí celospolečenské výzvy a schopnost vybudování základny pro budoucí aplikovatelnost výsledků výzkumu a vývoje v praxi, které slouží bez rozdílu všem. Jedině tak může česká ekonomika dlouhodobě konkurovat vyspělým zemím.
Priorita 2: Vzdělávání
Vzdělávání je považováno za jednu z klíčových hodnot a předpokladů pozitivního společenského a ekonomického rozvoje. Původní role formálního vzdělávání se s příchodem výzev 4. průmyslové revoluce výrazně mění a vyžaduje intenzivnější spolupráci mezi aktéry ve vzdělávání. Obecným cílem je vytvoření a rozvoj otevřeného vzdělávacího systému, který reaguje na měnící se vnější prostředí a který poskytuje relevantní obsah vzdělávání v celoživotní perspektivě.
Cílem vzdělávání v následující dekádě musí být jedinec vybavený základními znalostmi a dovednostmi, který dokáže v co nejvyšší míře využít svůj potenciál v dynamicky se měnícím světě ve prospěch nejen svého vlastního rozvoje, ale ve prospěch rozvoje společnosti.
Více informací o OP JAK naleznete na webových stánkách MŠMT.
Přehled projektů PO1 řešených na MFF
Výzva 02_22_008 Špičkový výzkum
Pokročilé víceškálové materiály pro nosné klíčové technologie (AMULET)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004558
Příjemce: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.
Partner: Univerzita Karlova (Matematicko-fyzikální fakulta), Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i., Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Realizace: 01.01.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: Romana Pohořalá, projektová manažerka
Anotace: Projekt AMULET je zaměřen na pokročilé inženýrství víceškálových materiálů od subnanometrového designu až po integraci do funkčních architektur pro využití v četných aplikacích v elektrotechnice, lékařství i environmentálních technologiích, a to včetně posouzení socioekonomických dopadů. Jedná se o Klíčové nosné technologie (KET), které mají zásadní význam pro konkurenceschopnost EU. Mezioborový excelentní výzkum bude realizován špičkovým týmem těžícím z rozsáhlých mezinárodních synergií.
Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích (QM4ST)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004572
Příjemce: ZČU
Partneři: Charles University, Faculty of Mathematics and Physics, Masaryk University, Faculty of Science, Brno University of Technology (CEITEC)
Realizace: 01.10.2023 - 30.06.2028
Kontaktní osoby: Mgr. Jana Brandejsová, projektová manažerka; Ing. Lenka Zeisková, projektová manažerka
Anotace: Tento projekt se zaměřuje na výzkum kvantových materiálů pro udržitelné technologie. Kvantové technologie zahrnují nové multidisciplinární výzkumné oblasti spojující na fyziku, chemii, matematiku, informatiku a vědu o materiálech. Tyto oblasti mají velký technologický potenciál. Dosud se nejvíce pozornosti věnovalo kvantovým počítačům, které přinášejí nové možnosti v oblasti informačních a komunikačních technologiích pomocí kvantové fyziky. Nicméně, využití kvantově mechanických principů může přinést pokrok i v jiných oblastech výzkumu a vývoje, zejména v modelování a navrhování nových materiálů, ale také řízení procesů, které jsou součástí nových zařízení. Tyto materiály tvoří základ nových zařízení s potenciálem pro velký dopad na udržitelné technologie, produkující nízké emise. Některé rychle se rozvíjející oblasti v tomto kontextu zahrnují spintroniku, supravodivost, fotokatalýzu, elektrolýzu, palivové články a fotoniku. Nové objevy v těchto oblastech budou rychle aplikovány v energeticky šetrných aplikacích, jako je výroba zeleného vodíku a čpavku pro systémy obnovitelné energie, nové palivové články, materiály pro ukládání dat a paměti, mikroelektronické komponenty, senzory a další zařízení. Revoluční nové přístupy v teorii, matematické simulaci a experimentální technice umožňují návrh a syntézu kvantových materiálů, jako jsou nanostruktury, tenké vrstvy nebo dopované systémy. Tyto materiály slibují objevení nových funkcí a emergentních vlastností.
Feroické multifunkcionality (FerrMion)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004591
Příjemce: Ústav termomechaniky AV ČR
Realizace: 01.01.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: Martin Nedoma, projektový a finanční manažer
Anotace:
Teraferoika pro ultravysokou kapacitu, rychlost a energetickou úspornost informačních technologií (TERAFIT)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004594
Příjemce: Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Partner: Univerzita Karlova (Matematicko-fyzikální fakulta), Vysoké učení technické v Brně
Realizace: 01.01.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: Mgr. Jana Brandejsová, projektová manažerka
Anotace: Cílem projektu je průlom směrem k ultravysoké kapacitě, rychlosti a energetické účinnosti IT, který není dosažitelný v rámci konvenčních polovodičových a feromagnetických technologií. Projekt je založen na našem originálním konceptu teraferoických nanostruktur kombinujících nevolatilitu s THz rychlostí, které otevírají možnost dosažení fundamentálních fyzikálních mezí ve zmenšování prostorové, časové a energetické škály v digitálních IT a realizaci vysoce účinných neuromorfních IT.
Přírodní a antropogenní georizika (GEORIZIKA)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004605
Příjemce: Univerzita Karlova (Přírodovědecká fakulta + Matematicko-fyzikální fakulta)
Partneři: Český hydrometeorologický ústav, Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., Česká geologická služba, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i., Ostravská univerzita, Masarykova univerzita, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., Česká zemědělská univerzita v Praze, Ústav informatiky AV ČR, v. v. i.
Realizace: 01.04.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: RNDr. Helena Nyklová, projektová manažerka
Anotace: Hlavním výzkumným cílem projektu Přírodní a antropogenní georizika je poznání přírodních a člověkem způsobených hrozeb a rizik ve svrchních sférách planety Země, vysvětlení příčin jejich vzniku a kvantifikace možných dopadů na lidskou společnost a infrastruktury. Výsledkem projektu tak má být nejen fundamentální pochopení mechanismů fungování těchto procesů, ale i návrh jejich dokonalejšího monitoringu, případné minimalizace jejich působení a predikce včetně mitigace jejich negativních vlivů.
Konverze a skladování energie (ECO&Stor)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004617
Příjemce: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Partneři: Univerzita Karlova (Matematicko-fyzikální fakulta), Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.
Kontaktní osoba: Bc. Ondřej Doležal, projektový manažer
Anotace: Projekt se zaměřuje na klíčovou výzvu současné společnosti: ekologicky přijatelnou energetickou bezpečnost podporující její budoucí existenci. Tento vysoce ambiciózní cíl bude řešen komplexním způsobem, který kombinuje přístupy z oblasti chemické fyziky, materiálové chemie, chemického inženýrství, elektrotechniky a urbanismu, aby podpořil průlomové objevy v oblasti přeměny a skladování energie. Projekt zahrnuje 6 vědeckých výzkumných záměrů, které pokrývají celý řetězec VaV v této oblasti.
Výzkum základních stavebních kamenů hmoty s využitím špičkových technologií (FORTE)
CZ.02.01.01/00/22_008/0004632
Příjemce: ÚČJF
Realizace: 01.01.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: Ing. Tereza Neubauerová, Ph.D., projektová manažerka
Anotace:
CZ.02.01.01/00/22_008/0004643
Příjemce: Ústav informatiky AV ČR
Partner: Univerzita Karlova (Matematicko-fyzikální fakulta), České vysoké učení technické v Praze, Národní ústav duševního zdraví
Realizace: 01.01.2024 - 30.06.2028
Kontaktní osoba: Ing. Markéta Tomková, projektová manažerka
Anotace: Cílem projektu je rozvinout výzkum v oblasti aplikovatelné výpočetní neurovědy prostřednictvím špičkového výzkumu, posilováním vazeb na špičková zahraniční pracoviště, rozvojem personálních kapacit, posílením jejich experimentálních a výpočetních kapacit. Projekt má výrazně interdisciplinární charakter jak z hlediska použitých postupů, tak zapojených odborníků. Tým MFF UK pod vedením Mgr. Jána Antolíka, Ph.D. se podílí na realizaci druhého výzkumného záměru, jež by měl přinést inovativní výsledky do chápání dvou základních reprezentativních poruch dynamiky mozku – epilepsie a schizofrenie a zlepšit jejich léčbu sledováním aktivity onemocnění nebo zásahy snižujícími riziko přechodů.
Aktuality:
Stovka odborníků na kvantové materiály se sešla v Plzni v rámci projektu QM4ST
Dvoudenní mezinárodní setkání v Plzni spojilo 100 odborníků na kvantové materiály s cílem sdílet znalosti a výzkumné zkušenosti v projektu zaměřeném na oblast udržitelných technologií. Projekt, který má rozpočet 500 milionů korun, vede výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni.
Během setkání, které proběhlo na konci září, se výzkumníci soustředili na různé aspekty kvantových materiálů. Diskutovali například o metodách pro popis nerovnovážného stavu elektronů v materiálech. Elektrony se totiž chovají neobvyklým způsobem, když jsou vystaveny vnějším vlivům, jako je teplo nebo světlo, a to má vliv na vlastnosti celého materiálu.
Miroslav Kolíbal a Kalyani Shaji se ve svých přednáškách zaměřili na pokrok v elektronové mikroskopii a metody analýzy materiálů. Významnou část programu tvořily také debaty o materiálech vhodných pro energetiku, senzory a ke konverzi energie či ve funkčních magnetických a topologických materiálech. Topologické materiály jsou specifický typ polovodičů s jedinečnými elektrickými a magnetickými vlastnostmi. Mají chráněné povrchové stavy, které jsou odolné vůči poruchám a vadám, což je činí velmi perspektivními pro využití v kvantových počítačích a energeticky efektivních technologiích.
Program zahrnoval plenární přednášky významných kapacit, jako jsou Franz Josef Giessibl z University of Regensburg, Igor di Marco z Nicolaus Copernicus University, Moritz Brehm z Johannes Kepler University v Linzi a Jakub Schusser z University of Würzburg. „Zaměřili jsme se také na altermagnetismus, na jehož potvrzení se náš výzkumný ústav významně podílel. O této problematice hovořil Sunil Wilfred Dsouza a konkrétně se zaměřil na tellurid manganu. Altermagnetismus kombinuje vlastnosti feromagnetických a antiferomagnetických materiálů a nabízí nové možnosti pro vývoj magnetických materiálů s unikátními vlastnostmi,“ říká Ján Minár, hlavní řešitel projektu.
Manažer projektu David Lávička dodává: „Při podání projektu se setkávali hlavně vedoucí týmů. Toto setkání však propojilo všechny zapojené výzkumníky z odborného týmu. Účast byla výrazně vyšší, než jsme očekávali, což svědčí o velkém nasazení a zájmu.“ Přínosem pro setkání byla účast Jana Kuneše, držitele prestižního ERC grantu a odborníka na exotické stavy magnetických materiálů. Ve svém výzkumu se zaměřuje na neobvyklé vlastnosti a přechody mezi různými skupenstvími látek. Zúčastnil se také Martin Setvín, nositel ocenění Neuron, uznávaný fyzik povrchu, který zdokonalil rastrovací sondovou mikroskopii a získal dosud nevídané snímky. „Mám radost, že pozvání přijali i členové Mezinárodního hodnotícího panelu. Věřím, že jsme jim během meetingu nabídli lepší vhled do projektu,“ říká David Lávička.
Kromě odborných diskusí a posterových prezentací měli účastníci možnost navázat nové kontakty během neformálního programu. Prohlídka hradu Radyně a návštěva místního minipivovaru nabídly příležitosti pro networking a budování přátelských vztahů, které mohou podpořit budoucí spolupráci.