TA ČR
Posláním Technologické agentury ČR (TA ČR) je podpora výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Zvláštní pozornost je věnována mezinárodní spolupráci a mezinárodním programům. TA ČR zabezpečuje přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, podporuje spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou.
TA ČR vyhlašuje každoročně řadu veřejných soutěží. Aktuální informace pro uchazeče / příjemce podpory v programech TAČR, MV, MPO i MZe jsou zde.
TA ČR vydává newsletter a provozuje HELPDESK. Mapa inovačního potenciálu ČR INKAVIZ. Fultextový vyhledávač nejen nad VaV projekty podpořenými ze státního rozpočtu STARFOS.
Evropská partnerství jsou nový nástroj unijního programu Horizont Evropa pro mezinárodní spolupráci v kolaborativním výzkumu. Uchazeči vkládají návrhy projektů v aplikaci SISTA. Pro nové uchazeče je připraven videonávod, jak založit účet v informačním systému SISTA.
!!! Povinná publicita projektů podpořených Technologickou agenturou ČR (aktualizace) !!!
Návrhy projektů pro TA ČR často ztrácejí body v hodnocení, protože nevhodně volí poměr PV/EV. Autor návrhu projektu by měl hodnotitele přesvědčit, že se k danému předmětu výzkumu orientuje v současném stupni poznání, měl by ho tedy co nepřesněji popsat. Kategorie Proof of Concept (POC), Průmyslový výzkum (PV) a Experimentální vývoj (EV) ukazují, v jakém stadiu je stupeň poznání/vývoje od základního zjištění jevu až po dokončený vývoj a uplatnění produktu na trhu. Původní stupnici přinesla NASA, dnes je u nás užívána stupnice Technology Readiness Level (TRL) přijatá v EU i v TA ČR, ke stažení zde. Obdobná stupnice upravená pro společenské vědy, ke stažení zde Pro POC je typická úroveň TRL 3, pro PV TRL 3-5, pro EV pak TRL 5 až 8. Ve stadiu POC a PV jsou laboratorní pokusy o ověření původní myšlenky, principu. Ve stadiu EV pak je převedení laboratorního pokusu do poloprovozních a provozních výrobních podmínek, tedy blíže k uvedení produktu na trh. Během řešení projektu získáváme poznatky, základní myšlenka se posouvá k tržnímu uplatnění, TRL má stoupat, práce se z kategorie PV se postupně přenášejí do EV, neboli poměr PV/EV musí v jednotlivých letech nutně klesat. Autoři návrhu projektu samozřejmě mají raději PV, protože u evropských programů i TA ČR je intenzita podpory vyšší než u EV. Na druhou stranu, pokud projekt slibuje funkční vzorky a prototyp, který bude uplatněn na trhu, tomu by měla odpovídat i převaha výdajů v kategorii EV. Pokud je v návrhu poměr PV/EV během let řešení projektu konstantní (u řady návrhů projektů dokonce roste), může to hodnotitel číst tak, že k žádnému zvýšení stupně poznání nedošlo a slibované výstupy bude hodnotit špatně. Při psaní zprávy za projekt je nutno se držet rozložení PV/EV ve smyslu původního návrhu projektu, jinak může pozorný hodnotitel rozporovat neoprávněné navýšení podpory na PV. |
Výzvy – aktuální možnosti podpory
|
Semináře, konference, online konzultace
Prezentaci z online semináře k 1. VS programu PRODEF naleznete ZDE Záznam z online semináře k 1. VS programu PRODEF ke zhlédnutí ZDE |