Nejnovější poznatky z hlubin struktury světa odhalí konference v Praze

12. července 2024

Událost roku v částicové a astročásticové fyzice, konference ICHEP 2024, proběhne 18.–24. července v Kongresovém centru Praha. Setká se tu celosvětová vědecká komunita a s napětím bude očekávat nové klíčové výsledky, které posunou naše poznání mikrosvěta. Konference byla například místem oznámení objevu Higgsova bosonu v roce 2012.

ATLAS Experiment © 2023 CERN

Přes 1300 vědkyň a vědců z různých oblastí částicové fyziky přijede do Prahy diskutovat o nejnovějších výsledcích experimentů na urychlovačích, o měření vlastností neutrin či hledání nových hypotetických částic, temné hmoty a o mnoho dalších tématech, včetně teorie.

Obrovský posun v poznání přinesou nové výsledky přesných měření vlastností známých částic a zvláště jakékoli signály nesouhlasu se Standardním modelem, tedy se současnou teorií mikrosvěta. Ty by zásadním způsobem nasměrovaly další výzkum. Nečekaná pozorování by nás mohla také přivést blíže k vysvětlení rozdílu v množství pozorované hmoty a antihmoty ve vesmíru a k pochopení dalších klíčových otázek částicové fyziky a kosmologie.

Čeští částicoví fyzikové spolupracují na špičkovém základním výzkumu v mezinárodních laboratořích po celém světě. Pořádání konference se světovým věhlasem je pro českou fyzikální komunitu výzvou i příležitostí, jak rozšířit povědomí o České republice a navázat nové kontakty a spolupráci,“ upozorňuje na kontext 42. ročníku „rochesterské konference“ národní organizátor prof. Zdeněk Doležal, proděkan MFF UK pro vědeckou činnost a zahraniční styky.

Přítomnost nejvýznamnějších světových odborníků umožňuje představit částicovou fyziku české veřejnosti. V Praze měla konference proběhnout už v roce 2020, vlivem koronavirové pandemie se však tehdy musela přesunout do virtuálního prostoru.

V rámci letošní konference se mj. uskuteční:

• Diskuse ředitelů světových laboratoří o budoucnosti, zvláště nových urychlovačů

Mezi nejvýznamnější hosty patří ředitelé nebo zástupci předních mezinárodních urychlovačových laboratoří Fabiola Gianotti (CERN), Lia Merminga (Fermilab, USA), Yifang Wang (IHEP, Čína), Shoji Asai (KEK, Japonsko) a Dmitri Denisov (BNL, USA), kteří v diskusním panelu Future of Particle Physics předají svůj pohled na rozvoj a ambice oboru urychlovačové fyziky. Během debaty se zástupci české politické reprezentace a domácí i zahraniční vědecké obce budou věnovat i významu základního výzkumu pro veřejnost.

• Přednáška generální ředitelky CERN Fabioly Gianotti na Colours of Ostrava

S částicovou fyzikou a ředitelkou CERN, který si letos v září připomene 70 let od svého založení, se mohou tisíce návštěvníků setkat téměř osobně na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Zde proběhnou i další popularizační prezentace a experimentální show v rámci The Big Bang Stage.

• Výstava Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha

Expozice se pro veřejnost i účastníky konference otevírá 17. července a zasazuje otázky současné špičkové vědy do širokého etického i uměleckého kontextu a určitě nabídne prostor k přemýšlení nejen o fyzice. V části Já chci být člověk vyšle do vesmíru „vizitku“ humanismu formou výstižných literárních textů i nekonvenčním architektonickým řešením od uměleckého kolektivu Rés(O)nances. Část BeInspired ukáže návštěvníkům umělecká díla, která vytvořili studenti středních a základních škol v rámci projektu BeInspired@ICHEP2024.

O konferenci:

Mezinárodní konference o fyzice vysokých energií (International Conference on High Energy Physics, ICHEP) je série mezinárodních konferencí pořádaných komisí Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou fyziku (IUPAP). Koná se každé dva roky již více než 70 let a je referenční konferencí částicové fyziky, kde jsou prezentovány nejdůležitější výsledky. Na konferenci ICHEP se scházejí fyzikové z celého světa, aby se podělili o nejnovější pokroky v oblasti částicové fyziky, astrofyziky, kosmologie a vědy o urychlovačích a diskutovali o plánech na významná zařízení v budoucnosti.

Organizaci ICHEP 2024 na národní úrovni zajišťují klíčové instituce zapojené do částicového výzkumu, konkrétně Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Fyzikální ústav AV ČR, Ústav jaderné fyziky AV ČR, Univerzita Palackého v Olomouci, Technická univerzita Liberec a Západočeská univerzita v Plzni. Předsedy organizačního výboru jsou prof. Zdeněk Doležalprof. Tomáš Davídek z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK.

prof. RNDr. Zdeněk Doležal, Dr.

prof. RNDr. Tomáš Davídek, Ph.D.

TZ ICHEP 2024, OPMK