Polská matematická společnost ocenila absolventa Matfyzu
Absolvent Katedry matematické analýzy MFF UK doktor Dalimil Peša získal ocenění od Polské matematické společnosti. Jako první Čech si na devátém Fóru polských matematiků v Katovicích převzal The International Stefan Banach Prize. Ocenění získal za svou disertaci zaměřenou na prostory funkcí.
RNDr. Dalimil Peša, Ph.D. (třetí zleva) na Fóru polských matematiků v Katovicích (foto: Matylda Klos)
The International Stefan Banach Prize uděluje Polská matematická společnost od roku 2009 doktorandům ze střední a východní Evropy. Ocenění pojmenované po zakladateli funkcionální analýzy je určeno autorům mimořádných disertačních prací a doposud jej získalo 19 mladých výzkumníků a výzkumnic z Polska, Slovinka nebo Maďarska. V půlce září přibyl na seznam laureátů i první český zástupce.
Doktor Dalimil Peša se zabývá matematickou analýzou, konkrétně výzkumem oblasti, která se označuje jako prostory funkcí. „Bohužel, prostor funkcí je docela abstraktní pojem, který je těžké vysvětlit, aniž by se člověk odvolával na nějaké pokročilejší matematické znalosti. V principu je to ale prostor, kde každý jednotlivý bod je ve skutečnosti funkcí,“ přibližuje své zaměření oceněný absolvent. Tématu prostorů funkcí se věnuje od svého bakalářského studia pod vedením prof. Luboše Picka.
V rámci disertace, kterou na Matfyzu obhájil letos v březnu, se mu podařilo mimo jiné detailně popsat a vytvořit ucelenou teorii pro konkrétní třídu prostorů. „Jedná se takzvané Lorentzovy-Karamatovy prostory. Tyto prostory byly zavedeny počátkem 21. století a v poslední době se relativně často objevují v různých oblastech matematiky (například v teorii interpolací), doposud však pro ně neexistovala ucelená teorie,“ říká dr. Peša. Oceněná práce poskytuje první komplexní studii vlastností těchto prostorů, ke kterým navíc přistupuje obecněji než některá starší díla. V rámci toho se autorovi podařilo vyřešit i řadu zajímavých otevřených problémů.
Dalimil Peša působí od letošního srpna jako postdoktorand na Technické univerzitě v Saské Kamenici. „V současné době se především snažím využít nového prostředí k rozšíření obzorů, abych se mohl do budoucna věnovat širšímu spektru problémů než doposud. Na dosavadní témata jsem ale rozhodně nezanevřel, především v abstraktní teorii prostorů funkcí je stále mnoho zajímavých otevřených problémů,“ nastiňuje mladý matematik.
Související:
Matematik Dalimil Peša: Vždycky mě bavilo přicházet věcem na kloub
OPMK