Praktikum školních pokusů II (NFUF406)
Seminář je určen pro 1. ročník navazujícího Mgr. studia učitelství Fyziky. Seminář zahrnuje 8 témat z elektřiny a magnetismu, jeho hodinová dotace je 4 hodiny týdně (kromě týdnů, kdy probíhají pedagogické praxe). Každé téma obsahuje celou škálu pokusů: od velmi jednoduchých, které lze dělat s pomůckami, které mají typicky doma studenti-účastníci semináře i jejich budoucí žáci až po pokusy s náročnějším vybavením, u kterého se nedá předpokládat, že by ho účastníci semináře ve své budoucí škole měli.
Cílem semináře je hlavně, aby si studenti:
-
vyzkoušeli demonstrační pokusy z elektřiny a magnetismu a získali zručnost při jejich provádění
-
vyzkoušeli „žákovské“ pokusy z pozice žáka
-
připomněli a upevnili znalosti z oblasti elektřiny a magnetismu.
V neposlední řadě studenti – posluchači získají „databázi“ pokusů z elektřiny a magnetismu, kterou pak mohou používat při své budoucí profesní práci.
Návody k pokusům jsou k dispozici po jednotlivých kapitolách:
- Elektrostatika
- Elektrický proud v kovech
- Elektrický proud v kapalinách a plynech
- Magnetismus
- Polovodiče
- Elektromagnetická indukce
- Transformátory a přenos elektřiny
- Elektromagnetické kmitání a vlnění
Požadavky na zápočet:
- Aktivně absolvovat všech osm témat
- Vybrat si 3-5 libovolných pokusů (takových, které vás zaujaly a chtěli byste je zařadit do své výuky) a ke každému písemně sepsat (a odevzdat), jak a kam byste je zařadili - co by jim předcházelo, co by po nich následovalo, jak by byly použity, co by bylo smyslem jejich zařazení, apod. Příklady, jak takové zpracování může vypadat, jsou níže (ale forma zpracování je na libovolná, níže uvedené příklady rozhodně nejsou jediné možnosti). Práci je potřeba odevzdat nejpozději 15.9. daného akademického roku.
Příklady zpracování experimentů (pro vaše zpracování si prosím vyberte jiné experimenty než tyto uvedené, pokud danou hodinu nepojmete zcela jinak, než autoři příslušných textů):