Katedra makromolekulární fyziky byla založena jako Katedra polymerů v roce 1974. V současné době na naší katedře probíhá výzkum v oblastech fyziky nanomateriálů, fyziky polymerů a makromolekulárních látekteoretické fyziky.

article from the teoretical departement
1. září 2022

Naši kolegové A. RyabovV. Holubec z našeho teoretického oddělení publikovali v poslední době sérii článků v prestižních odborných časopisech.

InvitedICN
14. srpen 2022

Doc. Ondřej Kylián se zúčastnil ve dnech 12-14. srpna 2022 mezinárodní konference o nanomateriálech (ICN 2022), kde předensl zvanou plenární přednášku na téma připravy nanočástic oxidů kovů.

New mgr.
20. červen 2022

Gratulujeme našim studentům, Davidovi VoráčoviJurajovi Májkovi, kteří úspěšně obhájili své diplomové práce.

Oboum přejeme mnoho dalších úspěchů!

Antibacterial coatings
15. červen 2022

Doc. Jan Hanuš se podílel na vzniku nové studie týkající se přípravy antibakteriálních povlaků. Tato práce, která vznikla ve spolupráci s JČU, byla publikována v časopise Surfaces and Interfaces.

Článek je možno nalézt zde.

Velocity of NPs
11. květen 2022

Na základě výsledků bakalářské práce naší studentky Kateřiny Škorvánkové se nám podařilo připravit článek o měření rychlostí nanočástic vyletujících z nanočásticového zdroje za různých podmínek uvnitř a vně zdroje. Článek byl publikován v časopisu Vacuum.

Podrobnosti naleznete zde.

PSE Satellite 2022
13. duben 2022

Byla zveřejněna témata studentských fakultních grantů vypisovaných naší katedrou.

Témata je možno nalézt zde.

šťastný nový rok
30. březen 2022

Společně s kolegy z japonského pracoviště NIMS a ÚMCH AV ČR jsme zkoumali "chytré" molekuly modifikovaného porfyrinu, které umí měnit svoje vlastnosti vlivem pH a teploty.

Výsledky této studie byly publikovány v prestižním časopise Macromolecules.

GAUK
10. březen 2022

Gratulujeme našim studentům k získání finančních prostředků na jejich výzkumné projekty od Grantové agentury Univerzity Karlovy!

• M. Protsak: Sputter-driven synthesis of transition metal oxynitride nanoparticles with tunable optoelectronic properties
  • K.Biliak: Sputter-based synthesis of optically active and electrically conductive nanofluids
  • Z. Krtouš: Metamaterials based on plasma polymers for optics of the future
Ag@TiOx NPs
1. březen 2022

Řízená syntéza nanočástic typu jádro@slupka představuje obtížnou výzvu v mnoha nanotechnologických projektech. V naší současné studii, publikované v časopise J.Phys. D: Appl. Phys., jsme vyvinuli a otestovali originální a spolehlivou metodu výroby takovýchto nanočástic pomocí plynového agregačního zdroje.

PANE
11. únor 2021

Ve dnech 10. a 11. února 2022 jsme pořádali on-line mezinárodní workshop Plasma-Assisted Nanomaterials Engineering.

4 zvané přednášky

16 odborných přednášek

51 účastníků

Nb NPs
14. leden 2022

Na základě výsledků bakalářské práce naší studentky se nám podařilo připravit článek o možnosti přípravy sloupcových nanočásticových vrstev V a V2O5, který byl publikován v časopise Surface & Coatings Technology.

Podrobnosti naleznete zde.

Nb NPs
7. leden 2022

Ve spolupráci s kolegy z Katedry fyziky kondenzovaných látek (MFF UK) se nám podařilo publikovat článek zaměřený na studium teplem vyvolané morfogeneze nanočástic niobu pomocí pokročilých rentgenových diagnostických technik. Článek je dostupný online v časopise Materials Chemistry and Physics.